Jaka kara za fałszywy przegląd techniczny? Jest wyrok sądu – to może być nauczka dla pozostałych

Jaka kara za fałszywy przegląd techniczny? Jest wyrok sądu – to może być nauczka dla pozostałych

fałszywy przegląd techniczny widmo kara grzywna (3)

Podaj dalej

Jaka waszym zdaniem powinna być kara za fałszywy przegląd techniczny? I to pytanie może dotyczyć zarówno diagnosty, który takie badanie widmo przeprowadza, jak i kierowcy, który je zleca. Na pewno nie może być zbyt mała.

Przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy. Co roku musimy pojawić się w stacji kontroli pojazdów, gdzie diagnosta sprawdzi nasz samochód pod kątem tego, czy nadal może być dopuszczony do ruchu. Zawieszenie, światła, hamulce, układ kierowniczy – sprawdzane są naprawdę podstawowe elementy. Takie, które mogą mieć realny wpływ na jazdę i zachowanie samochodu na drodze.

fałszywy przegląd techniczny widmo kara grzywna
fot. pixabay

Przegląd w bardzo łatwy sposób oddzieli samochody, które nadal nadają się do użytkowania od takich, które trzeba naprawić. W przypadku poważniejszej usterki, bądź usterek, diagnosta nakazuje ich naprawę, bądź wymianę części i ponowne pojawienie się na przeglądzie. to normalna, podstawowa sprawa. Nikt z nas chyba nie chce, aby samochód jadący z naprzeciwka nagle w niewyjaśnionych okolicznościach zjechał i czołowo w nas uderzył.

Nikt z nas nie chce, aby po polskich drogach jeździły niesprawne samochody. Stwarzają one realne ryzyko. Dla innych uczestników ruchu drogowego, dla pieszych, nawet dla samych kierowców tych aut. Dlatego badanie techniczne jest takie ważne. A tak poważne zaniechania, o jakich mówimy w tym przypadku, powinny być surowo karane. Czy kara, którą wymierzył sąd w Białymstoku jest adekwatna?

fot. pixabay

Wszystkim się odechce…

Problemy ma dokładnie trzech diagnostów, którzy w latach 2013-2014 mieli się dopuścić niemal 500 przestępstw związanych z przeglądami technicznymi. Mowa tutaj o różnych rodzajach takich zabronionych czynów. W niektórych sytuacjach samochody w ogóle nie pojawiały się na przeglądzie, a pieczątka była. Przy innych nie prowadzono czynności, albo przeprowadzono czynności „na alibi” – takie, które nie miały nic wspólnego z przeglądem technicznym.

fałszywy przegląd techniczny widmo kara grzywna
fot. pixabay

Jak podaje „Interia” – dwóch diagnostów dobrowolnie poddało się karze, trzeci się nie przyznał i wobec niego prowadzone będzie osobne postępowanie. Co do dwóch wspomnianych przed momentem, oni dostali odpowiednio półtorej i dwa lata więzienia w zawieszeniu, 15 oraz 30 tysięcy złotych grzywny i wieloletni zakaz pracy jako diagnosta – informuje „Interia”. Czy to wystarczająca kara?

Grzywna jest rzeczywiście bardzo wysoka, więc pod tym względem chyba nie ma się do czego przyczepić. Przepisy muszą być takie, aby nikomu więcej takie przeglądy widmo w ogóle nie przychodziły do głowy. Oczywiście diagności to jedno – inny temat to ludzie, którzy wykonanie takiego przeglądu zlecają. Którzy w teorii wręczają łapówkę za to, aby diagnosta „podbił przegląd” bez obecności samochodu. Co powinno grozić za to?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News