Jaka inflacja w styczniu? Fatalne prognozy – ludzie załamują ręce. Jak to w ogóle jest możliwe?

Jaka inflacja w styczniu? Fatalne prognozy – ludzie załamują ręce. Jak to w ogóle jest możliwe?

ceny paliwa

Podaj dalej

Czy inflacja za styczeń może wynieść ponad 10%? Właśnie takiego zdania jest część polskich ekonomistów – podaje „Interia”. Skąd takie drastyczne prognozy? Co ma wpływ na tak wysoki wzrost cen?

Czym jest inflacja? Mówiąc w skrócie, to wzrost cen mający charakter stały. Wpływ mają na nią m.in. wzrost cen surowców energetycznych, czy też kłopoty finansowe państwa – podaje „money.pl”. Tyle jeśli chodzi o definicję. A skoro w Polsce ciągle rosną ceny energii, gazu, paliwa, żywności itd… czemu się dziwić? Inflacja określa tylko skalę tego wzrostu cen – zazwyczaj w ujęciu rok do roku.

inflacja polska styczeń
fot. pixabay

Jak problem wygląda u naszych sąsiadów? W Czechach inflacja wzrosła do 9,9%, w Słowacji wynosi 8,4%. Idąc dalej, w Rumunii to również 8,4%, a na Węgrzech 7,9% – podaje „Interia”. Według części ekspertów w Polsce ten wskaźnik za styczeń wyniesie ponad 10%. Już sama prognoza mówiła o inflacji na poziomie między 8,6% a 10,5%.

Co to oznacza? Jeśli – przykładowo – inflacja rzeczywiście wyniesie 10%, oznaczało to będzie, że w styczniu 2022 roku średnie ceny chociażby paliw, energii, żywności itp. wzrosły o 10% w porównaniu do stycznia 2021 roku.

inflacja polska styczeń
fot. pixabay

Jakie są rodzaje inflacji? Pierwszy próg to inflacja pełzająca – wynosząca kilka procent rocznie. To wręcz pożądane zjawisko, które w pełni da się kontrolować. Kiedy wskaźniki dochodzą do 10% rocznie, mówimy o inflacji kroczącej. Takie zjawisko może wymykać się spod kontroli. Kiedy liczba jest dwucyfrowa – umownie – od 10% w górę – mowa o inflacji galopującej, która może doprowadzić do napięć społeczno-gospodarczych – podaje „money.pl”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News