Jak działa i wygląda toaleta w samolocie? Pewnie wielu z was zadaje sobie takie pytanie. Spieszymy z odpowiedzią

Jak działa i wygląda toaleta w samolocie? Pewnie wielu z was zadaje sobie takie pytanie. Spieszymy z odpowiedzią

samolot toaleta jak działa jak wygląda (3)

Podaj dalej

Jak działa i wygląda toaleta w samolocie? Pewnie wielu z was już widziało to niewielkie pomieszczenie i z niego korzystało. Ale czy wiecie jak to wszystko działa? Kilka kwestii może tutaj zdecydowanie zaskoczyć.

O ile toaleta w domu wykorzystuje grawitację – dlatego woda leci z nieczystościami w dół – o tyle w samolocie jest to już zdecydowanie bardziej skomplikowane. W tym przypadku wykorzystywane jest ciśnienie, a dokładniej różnica ciśnień między kabiną i tym, co ją otacza. Ciśnienie sprawia, że nieczystości zostają zasysane do specjalnego zbiornika z tyłu samolotu nawet z prędkością 200 km/h – dowiadujemy się z portalu „higieniczny.pl”.

samolot toaleta jak działa jak wygląda
fot. Business Insider

W całym procesie zasysana jest stosunkowo niewielka ilość wody, a także ok. 80 litrów powietrza z pomieszczenia, co usuwa też nieprzyjemne zapachy. Więc ten „transport” nie wymaga ani dużej ilości wody, ani środków chemicznych, co przekłada się na mniejszą wagę, a co za tym idzie, samolot spala mniej paliwa. Krótko podsumowując – toaleta w samolocie jest nie tylko ekologiczna i ekonomicznie opłacalna, ale także sprytnie eliminuje brzydkie zapachy.

Oczywiście nie można do końca powiedzieć, że jest przez to komfortowa. Pamiętajmy, że to jednak nadal toaleta w samolocie. Miejsca w środku jest stosunkowo mało i ruchy są w pewnym stopniu ograniczone, natomiast jeśli zajdzie taka potrzeba, to każdy z niej normalnie skorzysta.

toaleta w samolocie jak działa jak wygląda
fot. pixabay

Co dzieje się potem?

Warto jeszcze wspomnieć, że wszelka zawartość zbiornika nie jest w jakiś dziwny sposób „spuszczana” na ziemię. To nie jest polska kolej, gdzie wszystko leci prosto na tory. Na lądzie do samolotu podjeżdża wóz asenizacyjny, który pozbywa się wszystkiego ze zbiornika i odwozi do oczyszczalni ścieków.

samolot toaleta jak działa jak wygląda
fot. Business Insider

Na portalu „higieniczny.pl” mamy jeszcze dosyć ważną wskazówkę – kiedy skorzystacie z toalety w samolocie, należy najpierw wstać, a dopiero później uruchomić spłuczkę. W przeciwnym wypadku może wessać waszą… tylną część do środka i nie obejdzie się bez ran szarpanych. Dlatego najpierw wstajemy, później spłukujemy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News