Idzie śnieg! Kierowco, jeśli nie odśnieżysz swojego samochodu, dostaniesz mandat 3000 zł

Idzie śnieg! Kierowco, jeśli nie odśnieżysz swojego samochodu, dostaniesz mandat 3000 zł

śnieg mróz lód odśnieżanie skrobanie silnik postój mandat policja

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że do Polski nadciągają opady śniegu. Oczywiście wraz z tym kierowcy mają pewnego rodzaju obowiązki. Obowiązki, które rozszerzają się właśnie kiedy z nieba leci biały puch. Mandat? I to 3000 zł?

Okazuje się, że za niewłaściwe odśnieżenie samochodu można dostać mandat nawet w wysokości 3 tysięcy złotych! Pewnie wśród wielu kierowców budzi to spore kontrowersje, ale taka jest prawda. I ci, którzy tego nie rozumieją… raczej nie powinni szybko wyruszać na drogi. Niestety.

śnieg mróz lód odśnieżanie skrobanie silnik postój mandat policja
fot. pixabay

Art. 66 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego”… i punkt pierwszy wskazuje „nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę” a punkt piąty „zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu” – czytamy na „lexlege.pl”

Niespodziewana kontrola w domu? Możesz dostać nawet 700 zł kary – dotyczy to każdego?

Zatem w zasadzie ten przepis mówi nam wszystko. Samochód musi być właściwie odśnieżony raz – abyśmy my mieli odpowiednie pole widzenia, a dwa – aby był widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego i aby nie zagrażał bezpieczeństwu innych osób.

Kierowco – w 2023 roku ta opłata rośnie o 900 zł! Nie każdy będzie musiał ją zapłacić – jak uniknąć?

W skrócie – należy więc dokładnie odśnieżyć i usunąć cały lód z szyb, co zapewni dobrą widoczność, następnie usunąć śnieg i lód z wszystkich lamp i świateł – aby nasz samochód był widoczny dla innych oraz… konkretniej mówiąc, usunąć śnieg oraz lód z wszystkich pozostałych elementów karoserii, gdyż ten – kiedy spadnie podczas dynamicznej jazdy – może wyrządzić poważne szkody. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować mandatem do 3 tysięcy złotych.

Od stycznia średnio będziesz zarabiał 600 zł miesięcznie mniej? Nieprawdopodobne – co to ma być?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News