Hiszpania poszukuje pracowników! Potrzebni są m.in. kierowcy. Ile płaci kraj z półwyspu iberyjskiego?

Hiszpania poszukuje pracowników! Potrzebni są m.in. kierowcy. Ile płaci kraj z półwyspu iberyjskiego?

hiszpania praca kierowcy (3)

Podaj dalej

Hiszpania zmaga się z ogromnym niedoborem pracowników w niemal wszystkich branżach. Jedną z nich jest transport – potrzeba kierowców. Wizja mieszkania w tak pięknym zakątku świata na pewno kusi. Ale co z pieniędzmi?

Według „Interii”, która przytacza raport Banku Hiszpanii, pracowników potrzeba m.in. w sektorze budownictwa, rolnictwa, hotelarstwa i gastronomii, czy też transportu. Najgorzej jest prawdopodobnie z rolnictwem, gdzie problemy z pracownikami ma 40% firm. Problemy ze zbiorami oliwek, truskawek, to tylko wierzchołek góry. „Interia” podkreśla, że sektor potrzebował 10 tysięcy pracowników sezonowych – zgłosiło się… 800.

hiszpania praca kierowcy
fot. pixabay

Co trzecia firma transportowa odczuwa problem braku kierowców. Cała Hiszpania odczuwa kłopot wynikający ze starzejącego się społeczeństwa. W budownictwie pracuje zaledwie 18% osób poniżej 35 roku życia. Wśród kierowców zawodowych średnia wieku to 50 lat. Wielu z was mogłoby sobie teraz pomyśleć, że to idealny sposób na życie – skoro potrzebują pracowników, to trzeba tam wyjechać!

Wszak mowa o Hiszpanii. Piękny kraj, znakomita pogoda, wspaniałe wino, pyszne jedzenie, sport na najwyższym poziomie. No tak. Problem może zacząć się wtedy, kiedy sprawdzimy, ile ci kierowcy tam zarabiają. Przecież musi być jakiś powód tego, że nikt nie chce pracować w wyżej wymienionych sektorach. To przecież nie jest jakiś widzi mi się…

hiszpania praca kierowcy
fot. pixabay

No i tak – okazuje się, że przeciętny kierowca zawodowy otrzymuje około 1650 euro. Są tacy, którzy zarabiają mniej – np. 1400 euro. Przy czym pamiętajmy, że mowa o kierowcach zawodowych. Ludziach, których praktycznie nie ma w domu i mogą zapomnieć o wolnych weekendach. Wizja przeprowadzki do nowego miejsca chyba nie jest jednak aż tak kusząca…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News