Gotówka zabroniona? Będzie można płacić tylko kartą – trwają prace nad rewolucyjnym pomysłem

Gotówka zabroniona? Będzie można płacić tylko kartą – trwają prace nad rewolucyjnym pomysłem

premia 30 milionów piłkarze reprezentacja premier węgiel potrzebujący

Podaj dalej

Czy wkrótce gotówka zniknie z naszego życia na zawsze? Coraz częściej przewijają się takie głosy. W przyszłości będzie można płacić tylko kartą – pieniądzem wirtualnym, cyfrowym? Trwają prace nad projektem.

Gotówka – fizyczny pieniądz – funkcjonuje w naszym społeczeństwie od setek lat. Można wręcz powiedzieć „od zawsze”. Pieniądz wirtualny, cyfrowy, karty płatnicze – to wciąż jednak wynalazek stosunkowo nowy. Natomiast wkrótce może wydarzyć się tak, że płatności będzie można dokonywać wyłącznie cyfrowo, a fizyczny pieniądz raz na zawsze zniknie z naszego świata. Czy to możliwe?

gotówka pieniądze karta płatnicza płatności
fot. pixabay

Otwarcie mówi się o tym, że Komisja Europejska planuje wprowadzenie „cyfrowego euro”. Konkretny plan odnośnie wprowadzenia takiego pieniądza ma zostać przedstawiony w drugim kwartale przyszłego roku. Wirtualny pieniądz – bo tym w rzeczywistości ma być „cyfrowe euro” – ma istnieć wyłącznie cyfrowo, wirtualnie i ma być niezależne od tradycyjnego euro. Co na to ludzie?

Policjant weźmie sobie twój telefon. Co może na nim sprawdzić? Czy musimy mu go pokazywać?

Poważniejsza debata na ten temat odbyła się w Holandii. Tam jeden z posłów powiedział wprost, że obywatele chcą mieć możliwość anonimowego płacenia gotówką. Zauważył, że ludzie nie chcą, aby jakiekolwiek rządy wcielały się w rolę „wielkiego brata” i wszystko kontrolowały – czytamy na portalu „Interia”. Druga strona twierdzi, że nie powinno robić się na ten temat takiej afery, ponieważ żadne wiążące decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

Źródło informacji: Interia

gotówka pieniądze karta płatnicza płatności
fot. pixabay

Gotówka wkrótce zniknie z naszego życia?

Takie doniesienia nie są niczym nowym. Mam wrażenie, że świat będzie zmierzał w kierunku płatności wyłącznie wirtualnych, cyfrowych i dążył do tego, aby całkowicie wyeliminować gotówkę z rynku. Czy to dobrze? Zależy dla kogo. Z jednej strony na pewno byłoby to wygodne rozwiązanie. Bez zabawy papierkami i ciągłych wizytami przy bankomatach. Oczywiście wtedy każdy prowadzący legalny biznes musiałby oferować możliwość płatności kartą.

Dzięki tej aplikacji sam możesz wybrać, ile będzie kosztowało paliwo! Gdzie ją pobrać? Jak to działa?

Bo skoro gotówki nie będzie… to przecież jakoś trzeba będzie zapłacić. Od wielu lat w niektórych krajach działają takie przepisy, które zakazują trzymania przy sobie zbyt dużej ilości gotówki. Kwestia w zasadzie jest prosta – w tych konkretnych krajach za każdą legalną usługę, czy produkt, można zapłacić kartą. Dlaczego więc ktoś miałby trzymać przy sobie tak dużo gotówki? Czyżby chciał kupić coś nielegalnego?

Kolejne zamknięte restauracje! Czy to powrót koronawirusa? Nie – to coś znacznie gorszego

Ale tu niekoniecznie musi chodzić o legalność zakupów. Wiele osób obawia się, że rządy po prostu chcą mieć kontrolę nad wszystkim. Chcą mieć „wgląd” w każdą twoją płatność. Przy gotówce jesteś anonimowy i nikt nigdy nie dowie się o twoim zakupie. A w przypadku płatności wirtualnej, elektronicznej, cyfrowej, to zawsze pozostawia jakiś ślad. Ile osób, tyle opinii. Ale trzeba przygotować się na to, że wkrótce – na przestrzeni kolejnych kilkunastu, kilkudziesięciu lat – gotówka całkowicie zniknie z naszego życia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News