Fatalne informacje dla kierowców – diesel mocno w górę – nawet 7,50 zł za litr! A benzyna?

Fatalne informacje dla kierowców – diesel mocno w górę – nawet 7,50 zł za litr! A benzyna?

diesel benzyna ropa naftowa paliwo cena ceny

Podaj dalej

Niestety – wszystko wskazuje na to, że kolejne dni przyniosą nam dużą podwyżkę cen paliw. Przynajmniej jeśli chodzi o diesel. A benzyna? Tutaj również będzie tak źle, jak w przypadku oleju napędowego?

W miniona środę benzyna 95-oktanowa kosztowała w Polsce średnio 6,66 zł. Zdecydowanie droższy był diesel – średnio za litr płacimy 7,03 zł. Za benzynę 98-oktanową należało zapłacić 7,54 zł za litr, zaś za LPG 3,19 zł. Wszystko wskazuje na to, że to było minimum, jakiego mogliśmy się spodziewać i cenowe eldorado się niestety skończyło. Ile będą kosztowały paliwa w kolejnych dniach?

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot, freepik.com – federcap

Według prognozy „e-petrol” PB95 ma kosztować w dniach 22-28 sierpnia między 6,51 zł a 6,66 zł. PB98 to prognozowana cena 7,40 zł – 7,54 zł. Za litr ON powinniśmy płacić pomiędzy 7,04 zł a 7,18 zł, zaś za LPG pomiędzy 3,14 zł a 3,22 zł. Już same te prognozy mogą nam sugerować jedno – o ile benzyna się od średniej z poprzedniej środy odchyla w dół, tak już w przypadku diesla ta prognoza odchyla się zdecydowanie w górę.

PILNE: Wniosek o dopłatę na węgiel. O dofinansowanie już można się starać. Zobacz, jak złożyć wniosek

Skąd taka zmiana? Zmianę na pierwszy rzut oka widać w notowaniu średnich cen paliw w polskich rafineriach. O ile jeszcze 11 sierpnia diesel kosztował tam 6442 zł za metr sześcienny, dzisiaj ta cena wynosi już 6811 zł! To podwyżka aż o 369 zł na przestrzeni nieco ponad jednego tygodnia. Benzyna w rafineriach 11 sierpnia kosztowała 5985 zł, dzisiaj ta cena wynosi 6013 zł. To również podwyżka, ale nieznaczna – o 28 zł na metrze sześciennym. Na razie!

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – rcphotostock

Po ile będzie paliwo w kolejnych dniach?

10 sierpnia benzyna kosztowała na polskich stacjach paliw średnio 6,86 zł. Biorąc pod uwagę, że później cena w rafineriach była mniej więcej identyczna, a cena na stacjach paliw nawet troszkę zmalała, nie powinniśmy się tutaj spodziewać dużych zmian. Raczej spodziewałbym się cen gdzieś pomiędzy 6,70 zł a 6,80 zł. Zresztą w wielu miejscach w Polsce dokładnie tak w ostatnich dniach wyglądały ceny i uważam, że nadal będą tak wyglądały.

Już dziś! Benzyna za 4,34 zł a diesel za 5,00 zł! Jak to możliwe? Gdzie złapać taką promocję?

W przypadku diesla mamy zupełnie inną sytuację, bowiem taka podwyżka na pewno nie przejdzie bez echa. Skoro 10 sierpnia diesel na polskich stacjach kosztował średnio 7,13 zł, a od tego czasu w rafineriach podrożał średnio o 369 zł na metrze sześciennym, to realnie może to oznaczać podwyżkę ceny nawet o 37 groszy na litrze paliwa! To może sprawić, że w najbardziej pesymistycznym scenariuszu cena diesla może dobić do 7,50 zł za litr!

Mandat nawet 10 tysięcy złotych i 25 punktów karnych!? Nowe przepisy – będzie o wiele drożej!

No cóż – ta prognoza na pewno nie należy do najbardziej optymistycznych – ale musimy się z tym pogodzić. Trend się odwrócił – niestety. Od wielu tygodni paliwo w rafineriach taniało – ten stan rzeczy już się skończył.

Źródło danych: e-petrol

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News