Facebook – czy to początek końca? Czy firma zmierza ku upadkowi i wkrótce zniknie z rynku?

Facebook – czy to początek końca? Czy firma zmierza ku upadkowi i wkrótce zniknie z rynku?

facebook meta problemy wyniki liczba użytkowników przychody

Podaj dalej

Ostatnie tygodnie nie są najlepsze dla firmy Facebook. Świadczy o tym samo przemianowanie nazwy na Meta. Świadczą o tym też inne kwestie. Czy firma zmierza powoli ku upadkowi i może wkrótce zniknąć z rynku?

Czy Facebook wkrótce zniknie z rynku? Amerykańska firma ma coraz więcej problemów. Problemów na bardzo wielu różnych płaszczyznach. Aktualnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez Facebooka, ale… no właśnie – zawsze jest jakieś ale. Kiedyś pewnie nikt nie wyobrażał sobie życia bez Gadu-Gadu, potem bez Naszej Klasy itd. Jest na coś moda, trend, a potem zazwyczaj przychodzi coś lepszego, lepiej rozwiązanego i to stare „coś” idzie w odstawkę. Rynek nie znosi próżni.

facebook meta problemy wyniki liczba użytkowników przychody
fot. pixabay

Teraz kończy się moda i trend na Facebooka? Według wielu skończył się już dawno temu. Ludzie urodzeni w latach 80., czy 90. coraz rzadziej zaglądają na Facebooka. Denerwują ich tam różne rzeczy. Ci urodzeni po 2000 roku też szczególnie nie lgną ani do Facebooka, ani do innej firmy pod szyldem Meta, czyli Instagrama. Życie przenosi się na TikTok – przynajmniej życie tej części osób, o którą toczy się walka.

Samo przemianowanie nazwy firmy-matki na Meta to była oznaka problemów. Eksperci od razu stwierdzili, że zmiana nazwy to pewnie nic innego, jak próba lekkiego zatuszowania kryzysu wizerunkowego. W przeszłości robiło tak wiele innych znanych firm. Coś jest passe, coś się przejadło, coś się zaczyna nudzić, więc robisz dużą kampanię reklamową, zmieniasz nazwę itd. i ludziom wydaje się, że to powiew świeżości, coś nowego. A tak naprawdę dostajesz to samo, tylko w nieco ładniejszym opakowaniu.

facebook meta problemy wyniki liczba użytkowników przychody
fot. pixabay

Realne zmiany…

Ale to wszystko tylko odczucia, to pokłosie jakichś skandali etyczno-społecznych. Problem jest taki, że pierwszy raz w historii to nie tylko czcze gadanie, ale realne liczby, realne wyniki finansowe. Po raz pierwszy w historii spadła liczba dziennych użytkowników w danym kwartale. A to oznacza, że Facebook zaczyna się ludziom nudzić. Spadły przychody firmy, a po publikacji wszystkich tych danych w ciągu jednej nocy wartość firmy spadła o 200 miliardów dolarów.

facebook meta problemy wyniki liczba użytkowników przychody
fot. pixabay

Jeszcze 2 lutego akcje Facebooka kosztowały ponad 320 dolarów. A potem była publikacja wyników i spadków i jednego dnia akcje zmalały do 240 dolarów. I nadal maleją, aż do teraz. Aktualnie akcje Meta Platforms Inc wyceniane są na 207 dolarów. Facebook traci pieniądze, traci na wartości i aktualnie przeżywa potworny kryzys. Pierwszy raz w ciągu istnienia firmy coś naprawdę idzie nie tak, jak powinno.

Zresztą, w obwodzie jest też kolejna afera związana z przetwarzaniem danych. Amerykańska firma niby straszy, że jeśli w Europie nie zmienią się przepisy, to się z niej wycofa. Natomiast patrząc na obecne wyniki i słabnące zainteresowanie, wycofanie się z europejskiego rynku z własnej woli byłoby prawdopodobnie biznesowym samobójstwem. Facebook już teraz chwieje się na nogach i jest liczony przez sędziego. Wkrótce może nadejść KO.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News