Egzamin na prawo jazdy z nowym elementem? Więszkość kierowców tego nie potrafi!

Egzamin na prawo jazdy z nowym elementem? Więszkość kierowców tego nie potrafi!

egzamin prawo jazdy

Podaj dalej

Egzamin na prawo jazdy – wielu osobom robi się słabo na wspomnienie o tym wydarzeniu. Czy jest on w Polsce przeprowadzany odpowiednio i czy kierowcy są dobrze przygotowywani na drogi? No cóż – to kwestia sporna.

Polski egzamin na prawo jazdy jest często krytykowany. Zresztą nie tylko egzamin, ale cały system szkolenia. Chociaż wiadomo – jedno jest uzależnione od drugiego, bo przyszłego kierowcę się przygotowuje tak, aby zdał egzamin, a nie tak, żeby był dobrym kierowcą. Teoretycznie jesteśmy uczeni prawidłowej obsługi samochodu, ale czy na pewno?

egzamin prawo jazdy
fot. pixabay

Może warto byłoby pomyśleć nad nowymi elementami egzaminu? Jasne – wiesz jak ruszać, puszczać sprzęgło, jak dodać gazu, zahamować, skręcić, włączyć kierunkowskaz i wycieraczki. Ale to czasami nie wystarczy. Można bez problemu wymienić ważne kwestie, których nikt przyszłego kierowcy nie uczy…

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu! Nie masz tego? Mandat w wysokości nawet 1500 zł

Jednym z takich elementów jest korzystanie z gaśnicy. Jeśli takie zadanie byłoby obowiązkowe na egzaminie, to oczywistym jest, że dana osoba wcześniej musiałaby się tego nauczyć. Uważam, że znacząca większość kierowców nie potrafiłaby użyć gaśnicy. Większość pewnie liczy, że będzie to odruchowe i pod wpływem chwili się uda. Ale co, jeśli się nie uda? Będziesz stał z gaśnicą i się na nią patrzył, próbował odszyfrować uruchomienie, kiedy twój samochód będzie się palił?

Kup teraz – opony w mega promocji!

Może takim obowiązkowym elementem powinna być też wymiana koła? Po co zapasówka, skoro kierowca nie potrafi jej wymienić? Ostatnio widziałem interesującą sytuację. Trzech panów przy starym Oplu. Trzech! Panów! Dużo krzyku, dużo wrzasków, przekonywanie kto ma rację, a kto nie… stali, kombinowali – nie potrafili zmienić koła zapasowego. Właśnie o tym piszę – może warto byłoby się nauczyć obsługi tego samochodu? Tak naprawdę się nauczyć… Dla jednych coś wydaje się oczywiste, dla drugich nie musi takim być.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News