Dostałeś takiego SMS-a? Prawdopodobnie to próba oszustwa – zobacz jak to rozpoznać i nie stracić pieniędzy

Dostałeś takiego SMS-a? Prawdopodobnie to próba oszustwa – zobacz jak to rozpoznać i nie stracić pieniędzy

sms oszust oszustwo oszuści mail wiadomość link

Podaj dalej

Oszuści nie śpią. Czasy się zmieniają, ludzie – wydaje się – są coraz mądrzejsi i bardziej uczuleni na niebezpieczeństwa. Pomimo tego, wciąż są tacy, którzy dają się oszukać. Tak naprawdę wystarczy, że dostaniesz SMS-a i klikniesz w link. W tym momencie możesz stracić wszystkie swoje oszczędności – twoje konto zostanie wyczyszczone do zera. Na co szczególnie należy zwracać uwagę?

Wystarczy jeden SMS i nagle tracisz wszystko. Czy to możliwe? Niestety, oszuści są coraz sprytniejsi. Z każdym miesiącem, z każdym rokiem arsenał ich metod się powiększa. W momencie, w którym ludzie zaczynają uważać na jedno… natychmiast pojawia się następne. Ale przecież w tym wszystkim nie trzeba być geniuszem. Nie trzeba przecież być specem od technologii, aby zauważyć, że ktoś chce nas oszukać.

sms oszust oszustwo oszuści mail wiadomość link
fot. pixabay

Przede wszystkim pamiętajmy o jednym – nikt nigdy nie da nam niczego za darmo. Być może dla wielu osób to normalne i oczywiste, natomiast część naszego społeczeństwa wciąż wierzy, że… to oni są szczęśliwcami, do których dzisiaj uśmiechnął się los i wygrali milion złotych. No nie – to tak nie działa. Gdyby wszystkie reklamy informujące mnie o wygranych w internecie były prawdą, już dawno pisałbym do was z prywatnej wyspy gdzieś na Karaibach.

Masz bezterminowe prawo jazdy? To nic – i tak musisz je wymienić. Do kiedy jest na to czas?

Oszuści często kontaktują się przez SMS, albo mailowo. To w sumie banalnie prosty sposób na to, aby dotrzeć praktycznie do każdej osoby w tym kraju. Próby oszustwa mają często wiele wspólnych elementów. Podstawą jest wzbudzenie niepokoju w odbiorcy. Zapomniałeś o jakiejś drobnej opłacie, gdzieś z czymś zalegasz, ktoś próbuje dostać się na twoje konto i zmienić przypisany do niego numer i tak dalej. Punkt pierwszy – wzbudzić niepokój – coś się dzieje, zaniedbałeś jakąś kwestię.

sms oszust oszustwo oszuści mail wiadomość link
fot. pixabay

A potem jest już tylko gorzej… SMS to początek

Co dzieje się później? Odbiorca jest już wystraszony… więc teraz podkładamy mu proste rozwiązanie. Jeśli to nie ty, zareaguj. Jeszcze możesz naprawić sytuację. Dopłać zaległości do końca dnia. Ureguluj należność, a twoja paczka przyjdzie jeszcze dzisiaj. No i jeszcze jedno. Finałowy element oszustwa… czyli link. Link, który przekieruje cię na fałszywą stronę internetową. I tak naprawdę to jest finałowy element.

Kontrola pieców i opału w domach. Urzędników trzeba wpuścić. Kara od mandatu po pozbawienie wolności

Każda wiadomość od oszustów ma na calu wyłącznie jedno. To, abyś ty finalnie kliknął w link zamieszczony w SMS-ie, czy mailu. Jak przed chwilą wspomniałem, ten link przekieruje cię na fałszywą stronę internetową – np. stronę, gdzie masz dokończyć płatność. Wpisując dane do logowania na fałszywej stronie w praktyce niczego nie zapłacisz – ale przekażesz oszustom prawdziwe dane do logowania na twoje konto bankowe.

Od 1 stycznia ogromne zmiany dla kierowców. 7 tysięcy złotych kary za takie zachowanie! Lepiej uważaj

A stąd dla oszusta otwiera się już autostrada do pieniędzy. Dostaje od ciebie dane do logowania jak na tacy. Wystarczy, że wejdzie – już oczywiście przez prawdziwą stronę banku – na twoje kontro i wykona przelew. Wszystkie twoje pieniądze wyśle do siebie. Prawdopodobnie na konto założone gdzieś w krajach trzeciego świata, daleko od Polski. Pieniędzy już nie odzyskasz. Dlatego – nigdy nie klikaj w link. Zawsze bądź podejrzliwy. Prawdziwe instytucje zazwyczaj nie załatwiają tego w taki sposób. Wystarczy dokładnie przeczytać SMS-a, prześledzić ten link. A jeśli mamy wątpliwości, czy też już pewność,  że ktoś próbuje nas oszukać, sprawę należy zgłosić na policję.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News