Dodatkowe psychotesty zadecydują, czy zachowasz swoje prawo jazdy. Kiedy początek badań?

Dodatkowe psychotesty zadecydują, czy zachowasz swoje prawo jazdy. Kiedy początek badań?

prawo jazdy badania psychotesty

Podaj dalej

Czy prawo jazdy powinno być nam dane raz na zawsze? Zdając egzamin w wieku 18 lat system może mieć pewność, że jako 70-latek wciąż dana osoba będzie się nadawała do korzystania z samochodu? Można mieć co do tego wątpliwości.

Większość osób zapisuje się na egzamin na prawo jazdy jeszcze za czasów szkolnych – w okolicach 18. urodzin. Inni robią to trochę później – ale też można stwierdzić z łatwością, że robią to jako młode osoby. Skąd pewność, że o ile nadają się do prowadzenia pojazdu mając 20, 25, 30 lat, będą nadawały się mając 60, 65 albo 70 lat? Wydaje się, że polski system szkolenia o tym nie myśli – nie ma to dla niego znaczenia.

prawo jazdy badania psychotesty
fot. pixabay

Ogólnie rzecz biorąc bezterminowe prawo jazdy było pomysłem – bądź co bądź – kontrowersyjnym. Oczywiście w pewnym sensie miało to swoje plusy. Ograniczało biurokrację do minimum. Zdałeś prawo jazdy i miałeś resztę „gdzieś”. Na ten moment teoretycznie pojęcie bezterminowego prawa jazdy upadło. Ci, którzy takie posiadają i tak będą musieli je wymienić. Natomiast ta wymiana nie będzie miała nic wspólnego z upewnieniem się, czy dany kierowca nadaje się do prowadzenia auta – złoży wniosek i dostanie nowy dokument – tyle.

PILNE: Od 1 sierpnia paliwo w Polsce będzie kosztowało 9 zł za litr? Fatalne doniesienia…

Przecież ludzki organizm się zmienia. Zmienia – a mówiąc wprost – pogarsza – się chociażby wzrok. Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak bardzo istotny jest to zmysł podczas prowadzenia samochodu. Wiele osób przy pogarszającym się wzroku nie udaje się do okulisty. Uważa, że wszystko jest w porządku i tak naprawdę zamiata problem pod dywan. Nikt tego nie skontroluje w żaden sposób – bo nie ma jak.

prawo jazdy badania psychotesty
fot. pixabay

Badania i psychotesty?

Na szczęście ktoś już o tym pomyślał – przynajmniej częściowo. Wszyscy, którzy mają „nowe”, czyli terminowe prawo jazdy, po 15 latach muszą je wymienić. Nie muszą przechodzić od nowa egzaminu, ale muszą przedłożyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające odpowiedni stan zdrowia – pozwalający na dalsze prowadzenie pojazdów. Natomiast nie rozumiem dlaczego takiego zaświadczenia nie potrzebują ci, którzy będą wymieniali swoje bezterminowe prawo jazdy – czyli w zamyśle osoby starsze. Oni potrzebują wyłącznie wniosku o zmianę – tyle. Żadnych badań. Dlaczego?

Tankuj tanio, póki możesz. Diesel i benzyna w kolejnych dniach podrożeją – sprawdź jak bardzo

Myślę, że nie ma sensu, aby dany kierowca kolejny raz musiał przechodzić jakikolwiek egzamin. Tym bardziej, że w naszym kraju egzamin na prawo jazdy nie jest kompletnie żadnym wyznacznikiem. Często blankiet dostają osoby, które nie mają zielonego pojęcia jak jeździć samochodem. Niestety – widać to na polskich drogach. I sam widziałem to (pewnie tak, jak każdy z was) na własne oczy – również wśród osób bliskich, czy znajomych.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Zastanawiam się, czy przydatne nie byłyby również pewnego rodzaju psychotesty. Tutaj również można określić, czy dana osoba się nadaje do bycia kierowcą, czy też nie. Psychotesty można by stosować jako punkt obowiązkowy, jeśli ktoś spowoduje jakiś wypadek, czy zbiera zbyt wiele mandatów. Może nad sobą nie panuje i jego wizja, postrzeganie drogi jest do niczego?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News