Do ogrzewania domu chcesz użyć drewno? Możesz o tym zapomnieć – fatalne informacje

Do ogrzewania domu chcesz użyć drewno? Możesz o tym zapomnieć – fatalne informacje

drewno węgiel gaz opał ogrzewanie dom

Podaj dalej

Drożeje gaz, drożeje również węgiel. Ludzie coraz częściej zastanawiają się co robić – jak ogrzać dom? Teraz to jeszcze nie problem, bo mamy upalne lato. Ale niechybnie zbliża się zima. Może drewno? No cóż… chyba jednak niekoniecznie.

Drewno jako rozwiązanie problemu z ogrzewaniem domu? Łatwo powiedzieć – to byłoby oczywiste. Przecież węgiel jest koszmarnie drogi, gaz zresztą też – a ceny wciąż będą rosnąć. Pewnie wielu z was miało genialny pomysł – drewno. Okazuje się, że sprawa nie jest do końca taka oczywista. Powstają pewne problemy, które sprawiają, że pomysł od razu można przekreślić i wyrzucić do kosza.

drewno węgiel gaz opał ogrzewanie dom
Pixabay

Mamy upalne lato. Niektórzy piec wygasili w kwietniu i do teraz go nie uruchomili. Kwestia jest prosta, wystarczy przykładowo grzałka na bojlerze z wodą i temat jest rozwiązany. Jeśli komuś jest w domu zimno, to w trakcie dnia wystarczy otworzyć na moment okna. Temperatura momentalnie wzrośnie. Ale przecież ogrzewanie domu latem to nie jest problem. Nigdy nie był. Problemem jest coś zupełnie innego.

PILNE: Unia Europejska zmieni przepisy! Zakaz jazdy nocą i zerowy limit alkoholu? Co tu się dzieje?

Problemem jest to, że zbliża się zima. OK – wiem, że mamy lipiec. Ale jakkolwiek by na to nie spojrzeć – zima się zbliża. Za 6 dni mamy już sierpień – 8 miesiąc w roku. Sierpień, wrzesień – OK. Ale później przyjdzie październik i pierwsze naprawdę zimniejsze dni. Listopad to już okres, w którym chodzimy w grubych bluzach, albo i kurtkach. Wtedy naprawdę trzeba już zadbać o odpowiednie ogrzanie domu. Nasuwa się pytanie – czym?

drewno węgiel gaz opał ogrzewanie dom
Pixabay

Czym ogrzać dom?

Węgiel kosztuje aktualnie między 3-4 tysiące złotych za tonę np. ekogroszku. Osobiście znam przykład człowieka, który poza miastem, na wsi, kupił 3 tony zwykłego węgla za 8 tysięcy złotych. Wciąż mówi się o jakiejś cenie maksymalnej, o współpracy, o tym, że węgla będzie pod dostatkiem, że będzie tani, że na każdym składzie kupimy go po 1000 zł za tonę, że będzie 3000 zł dodatku. Na ten moment jest drogo. Po prostu. W tym momencie sytuacja niczym się nie różni od tej powiedzmy z marca. Jest drogo – tyle. Co będzie? Nie wiadomo. Na razie są obietnice.

PILNE: Już dzisiaj w Polsce benzyna za 5,09 zł, diesel za 5,56 zł a LPG za 2,26 zł! Gdzie znaleźć takie ceny?

Niektórzy wpadli na pomysł, aby ogrzewać dom drewnem. Nie powiem – mnie samemu ten pomysł przeszedł przez głowę… Natomiast istnieją dwa zasadnicze problemy. Problem numer jeden – ktoś kazał nam wszystkim zmienić piece. Jeszcze kilka lat temu taki kryzys nie byłby żadnym problemem. Teraz problemem jest, bo piec przyjmuje dany rodzaj paliwa. Oczywiście są domorośli inżynierowie, którzy go przekształcają, ale wtedy ten piec nigdy nie pracuje już tak, jak powinien.

Druga kwestia jest taka, że jeśli już ktoś ma odpowiedni piec do palenia drewnem, bądź też go w taki sposób przystosuje… to musi mieć zapas tego drewna. Okazuje się, że w Polsce popyt na drewno zwiększył się o 600%. Jest też oczywiście droższe – jak wszystko. Pewien ekspert zdradził, że cena drewna papierówkowego dwa lata temu wynosiła 150 zł. Teraz jest to cena ponad 700 zł – przekazuje portal „money.pl”. A zatem co? Identyczna sytuacja, jak z wszystkim innym. Ekogroszek 2 lata temu też kosztował 700 zł – teraz kosztuje ponad 3 tysiące.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News