Diesel za 9 zł! Podrożeje też benzyna oraz LPG. Fatalne prognozy dla Polaków. Premier zabrał głos

Diesel za 9 zł! Podrożeje też benzyna oraz LPG. Fatalne prognozy dla Polaków. Premier zabrał głos

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa

Podaj dalej

Już wkrótce możemy dojść do sytuacji, w której diesel będzie kosztował aż 9 zł za litr. Zresztą, benzyna oraz LPG też nie będą jakieś szczególnie tanie. Wręcz przeciwnie – z każdym tygodniem paliwo będzie drożało. Zresztą głos na ten temat zabrał też premier Mateusz Morawiecki, który wprost przyznał, że aktualna sytuacja na rynku to bardzo poważny problem. Dlaczego czekają nas takie potworne podwyżki?

Jeśli spełnią się przewidywania ekspertów, to już w lutym diesel może kosztować w Polsce nawet 9 zł za litr. Droższe mają być również benzyna oraz LPG. Nie trzeba oczywiście nikomu tutaj tłumaczyć, jak fatalne są to informacje. Przecież wciąż mamy koszmarnie drogie paliwo. Pomimo różnych zmian za diesla wciąż trzeba płacić 7,70 zł za litr. Politycy mogą twierdzić na ten temat co im się tylko podoba, ale prawda jest taka, że jest po prostu koszmarnie drogo, a może być nawet jeszcze drożej.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – alfredo.lopez

Problemem będzie to, że 5 lutego w całej Unii Europejskiej zaczyna obowiązywać kolejny pakiet sankcji na Rosję. Tym razem w życie wejdzie absolutny zakaz importowania z Rosji do UE wszelkich paliw gotowych, to jest benzyny silnikowej, gazu płynnego LPG oraz oleju napędowego. Od 5 lutego będzie to po prostu zakazane. I według ekspertów będzie to bardzo poważny problem, ponieważ to właśnie z Rosji braliśmy do niedawna bardzo dużą część paliwa sprzedawanego później na stacjach paliw.

Musisz mieć w samochodzie zapas płynu do spryskiwaczy? Mandat wynosi 500 zł – pamiętaj o tym

Jeszcze w 2021 roku aż 66,5% importowanego diesla pochodziło właśnie z Rosji. Żaden kierunek nie był nawet blisko takich wyników. Ekspert twierdzi, że w związku z zakazem oczywiście ograniczona będzie ilość diesla w Unii Europejskiej. Ograniczona ilość paliwa przełoży się w naturalny sposób na wzrost cen. Jak dużych wzrostów? Wprost mówi się o tym, że cena w okolicach 9 zł za litr jest jak najbardziej realnym scenariuszem i powinniśmy się na to przygotować. Będzie drożej, niestety.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Czy zakaz jest słuszny?

Oczywiście wiele osób zastanawia się, czy taki zakaz jest słuszny. Każdy rozumie chyba to, że Rosję należy sankcjonować i odcinać ją od pieniędzy. Nie ma z tym absolutnie żadnej dyskusji. Natomiast jakim to się odbędzie kosztem? Czy nie powinniśmy mieć już od dawna zagwarantowanych dostaw z innych państw? Przypomina mi się taka wypowiedź Sławomira Mentzena, który powiedział, że zamarzającej w swoim domu rodzinie będzie kompletnie bez znaczenia, czy w końcu będzie mogła ogrzać się węglem pochodzącym z Rosji, czy z innego kraju. Po prostu chcą się ogrzać.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych wycofany? Premier mówi wprost. „To nie ma sensu”

W pewnym sensie można to przełożyć na kwestię paliwową. Tak mi się wydaje, że gdyby zapytać przeciętnego obywatela, czy wolałby benzynę i diesla za 5 zł – która pochodziłaby z Rosji – czy tę za 8 zł – pochodzącą spoza Rosji – to wybrałby jednak tę pierwszą opcję. Naturalnie takie rozważania nie mają w tym momencie większego sensu. Kolejny pakiet sankcji wchodzi w życie już 5 lutego i po prostu musimy być na to gotowi. Może i tym razem ktoś niczym za dotknięciem magicznej różdżki sprawi, że żadnych zmian cen paliw nie będzie? Byłoby doskonale…

Kierowcy są załamani. Benzyna po 8 zł, a diesel po 9 zł. Całe oszczędności idą na paliwo do auta?

Paliwo obecnie kosztuje dokładnie tyle samo, co pod koniec ubiegłego roku. Dziennikarze piszą o potężnych obniżkach marży – zarówno na stacjach, jak i w rafineriach – którego doprowadziły do tego, że zmiana podatku VAT oraz akcyzy nie wpłynęła na ceny paliw. W taki oto sposób benzyna dalej kosztuje ok. 6,50 zł a diesel nadal warty jest ok. 7,70 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News