Diesel za 9 zł, benzyna za 9,50! Lepiej tam nie tankować – to prawdziwy koszmar. Gdzie najtaniej?

Diesel za 9 zł, benzyna za 9,50! Lepiej tam nie tankować – to prawdziwy koszmar. Gdzie najtaniej?

paliwo ceny paliw diesel benzyna (3)

Podaj dalej

Czy zastanawialiście się jak w 2022 roku zmieniła się sytuacja na rynkach paliw? Gdzie jest najdroższy diesel i benzyna, a gdzie z kolei są one najtańsze? Z odpowiedziami na te pytania przychodzi jak zwykle niezastąpiony portal „e-petrol”.

Gdzie jest najtańszy diesel i benzyna w Europie? Gdzie z kolei są najdroższe? Czy potrafilibyście odpowiedzieć na to pytanie bez spoglądania w rankingi? W pewnym stopniu jest to możliwe, bo ci liderzy od dłuższego czasu się nie zmieniają. Zmieniają się za to ceny poszczególnych rodzajów paliwa. W porównaniu do Polski jest raczej drogo, ale zawsze miejmy na uwadze zarobki. I to ile rzeczywiście można by kupić tego paliwa za daną pensję.

paliwo ceny paliw diesel benzyna
fot. pixabay

Zacznijmy od Polski. My w obu rankingach zajmujemy dobre czwarte miejsce. Benzyna w naszym kraju kosztuje średnio 5,73 zł, zaś diesel 5,77 zł. Daleko za sobą zostawiamy m.in. wszystkich naszych sąsiadów. Nawet bez grudniowej obniżki akcyzy bylibyśmy gdzieś na pozycjach 6-8. Natomiast powiedzmy sobie coś szczerze – bez rozkładania całego tematu na czynniki pierwsze – paliwo w Polsce jest stosunkowo tanie. Jest jednym z najtańszych w całej Europie.

Które kraje nas wyprzedzają pod tym kątem? W przypadku obu rankingów pierwsza trójka wygląda identycznie tak samo – Turcja, Bułgaria oraz Rumunia. Oczywiście w przypadku Turcji obserwujemy absolutną przepaść. Benzyna kosztuje tam 3,92 zł, za diesel 3,86 zł. W porównaniu już w drugiej w rankingu Bułgarii – benzyna kosztuje tam 5,54 zł, za diesel 5,66 zł. Jak zatem wspominałem – to absolutna przepaść. Co ciekawe, jeżeli w lutym rzeczywiście obniżona zostanie stawka VAT, to Polska będzie miała drugie najtańsze paliwo na kontynencie, zaraz za niedoścignioną Turcją.

fot. pixabay

Gdzie jest najdrożej?

A gdzie jest najdrożej? W przypadku benzyny na pierwszym miejscu może być wyłącznie jeden kraj – oczywiście Holandia. Pb95 kosztuje tam… 9,51 zł za litr. To jednocześnie jedyny kraj ze strefy euro, gdzie paliwo kosztuje ponad 2 euro za litr. Niechlubne podium kompletują Norwegia oraz Finlandia z cenami odpowiednio 8,76 zł oraz 8,61 zł za litr. Wyobraźcie sobie co by było, gdybyśmy mieli takie stawki w Polsce…

paliwo ceny paliw diesel benzyna
fot. pixabay

W przypadku diesla najdrożej na całym kontynencie jest w Szwecji. Tam olej napędowy kosztuje średnio 8,91 zł za litr. Podium z dużą różnicą cenową osiągają Wielka Brytania oraz Norwegia, gdzie diesel kosztuje odpowiednio 8,19 zł i 8,11 zł. Wydaje się zatem, że najdroższe paliwo występuje w tych najbardziej zamożnych i najbardziej rozwiniętych krajach.

A zatem – czy mamy na co narzekać? Raczej nie. Zanim zaczniemy krytykować ceny paliw w naszym kraju popatrzmy, ile paliwo kosztuje w innych państwach. Zobaczmy ile kosztuje w Czechach, Słowacji, Niemczech itd. Nagle okazuje się, że u nas wcale nie jest tak najgorzej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News