Diesel i benzyna zakazane?! Nowa pandemia, która niszczy życie ludziom. Jak ją powstrzymać?

Diesel i benzyna zakazane?! Nowa pandemia, która niszczy życie ludziom. Jak ją powstrzymać?

węgiel diesel benzyna zakaz zmiany klimatu klimat (3)

Podaj dalej

Czy diesel i benzyna zostaną kiedyś zakazane? Wielu osobom bardzo na tym zależy, ale rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Wydaje mi się, że niektórzy myślą wyłącznie życzeniowo i zapominają o wszystkich prawidłach rządzących tym światem. To nie jest bajka.

Niezwykle zainteresował mnie dziś jeden z tekstów „Interii”. Już w zajawce na stronie głównej określono, że to nowa pandemia. Jaka? A no taka, że jak najszybciej musimy odejść od węgla – to wydłuży nasze życie. Już w samym artykule czytamy, że węgiel stanowi główne źródło produkcji energii, ale jest też głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza. To oznacza, że diesel i benzyna zostaną wycofane?

węgiel diesel benzyna zakaz zmiany klimatu klimat
fot. pixabay

Mnóstwo czytamy tam na temat rzekomych zmian klimatu, tego że paliwa kopalniane niszczą i skracają nasze życie itd. Generalnie, że węgiel jest zły, a inne źródła energii są dobre. I z jednej strony, że Europa produkuje mnóstwo zanieczyszczeń związanych z węglem, a z drugiej strony, że już rozpoczęła rzekomą ekologiczną transformację.

Jeśli mowa tu o fit for 55, to niestety, mam wrażenie, że raczej nic z tego nie wyjdzie. Niestety – dla ekologów oczywiście. Szczyt klimatyczny w Glasgow okazał się pod tym względem totalną klapą. Pod projektem nie podpisali się najwięksi gracze. To nic, że ci sami giganci wcześniej stali za konstruowaniem założeń projektu. Tak czy inaczej – uznano tam, że to wszystko nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać i z tą transformacją będzie jednak ciężko.

fot. pixabay

Nie da się? Oh no… anyway

Mam wrażenie, że wiele osób wciąż podchodzi do tematu życzeniowo. To jest „ble” – nie będziemy z tego korzystać. Korzystajmy z tego ładnego. Tak jakby to była kwestia wyboru jogurtu w sklepie. Ten ma brzydkie opakowanie, nie chcę takiego. Wezmę sobie ten, który stoi obok. Odejdźmy od węgla – przecież on niszczy życie ludziom i w ogóle… niszczy klimat. Odejdźmy i już. Po co zastanawiać się jak w praktyce miałoby to w ogóle wyglądać. To nic, że od wielu, wielu lat jest głównym źródłem z którego czerpiemy energię i nic nie wskazuje na to, żeby to się miało zmienić. Odejdźmy.

węgiel diesel benzyna zakaz zmiany klimatu klimat
fot. pixabay

Węgiel to potęga i będzie tak jeszcze przez długie lata. Szczególnie wyraźnie pokazuje to okres pandemii. Światowe niepokoje? Rosnące ceny wszystkich surowców? Coraz częściej występujące blackouty? Nagle na całym świecie zwiększa się wydobycie węgla, nagle wszyscy wracają do węgla, bo nie mają innej opcji. Nagle kolejne kraje zapominają o klimacie? Skończmy z tym myśleniem życzeniowym.

Świat nie odejdzie ot tak od węgla. Może komuś się tak wydaje, ale jest w błędzie. W przypływie postępowości Unia Europejska może sobie wprowadzić takie zmiany i przepisy, ale co z tego? Pamiętajmy o tym, że Unia Europejska to bardzo malutki skrawek tego świata. Co w międzyczasie będzie działo się w Chinach, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Afryce, czy Australii? Oto jest pytanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News