Diesel i benzyna będą w Polsce o wiele tańsze! Zdradzamy o ile i dlaczego tak to będzie wyglądało

Diesel i benzyna będą w Polsce o wiele tańsze! Zdradzamy o ile i dlaczego tak to będzie wyglądało

stacje paliw benzyna diesel zamknięte tankowanie

Podaj dalej

Czy paliwo aktualnie kosztuje tyle, ile powinno? Benzyna i diesel naprawdę realnie kosztują teraz 7,80 albo 8 zł, czy jednak przepłacamy? W jakim stopniu są to ceny spowodowane wojną, a w jakim pandemią i dużo wcześniejszymi zaniedbaniami rządów?

Poniżej zaprezentuję wam pierwszy wykres. W kolorze niebieskim zaznaczona jest krzywa dotycząca cen ropy naftowej. Kolor zielony to benzyna, zaś kolor pomarańczowy to diesel. Krótko mówiąc, wykres ten obrazuje jak procentowo zmieniała się wartość – czy coś taniało, czy drożało. Pokazuje poziom wzrostów względem siebie.

diesel benzyna ceny paliw
stooq.pl

W normalnej sytuacji wykresy powinny na siebie nachodzić. To oczywiste – skoro, powiedzmy, ropa naftowa drożeje o 15%, to w naturalny sposób diesel i benzyna na stacjach paliw też powinny podrożeć o 15%. Wykres obejmuje 2 lata wstecz. Widzimy wyraźnie, że te wykresy się na siebie nakładają – krzywe oznaczające czy to surowiec, czy paliwo. Natomiast co wydarzyło się na początku 2022 roku?

diesel benzyna ceny paliw
stooq.pl

To już wykres obrazujący tylko 1 rok. W lutym 2022 nagle ceny wystrzeliły. Ale nie ceny ropy naftowej – one wystrzeliły na moment i szybko wróciły do normy. Natomiast benzyna i diesel nagle wystrzeliły i zostały na jakimś koszmarnie wysokim poziomie. Bez absolutnie żadnego uzasadnienia. Ceny paliw – a raczej wzrost tych cen – oderwał się dawno od ropy naftowej i jej wzrostu.

Płacimy więcej, niż powinniśmy?

diesel benzyna ceny paliw
stooq.pl

Powyższy wykres nieco usprawniłem. Nałożyłem na niego dwie krzywe. Niebieska obrazuje wzrost ceny ropy naftowej. Wykres raz jest nad krzywą, raz pod nią – normalne wahania na rynku. Natomiast aktualnie jest tuż nad nią. To pokazuje, że to nie wojna jest winna. Od 2 lat ropa naftowa drożeje – mniej więcej w takim samym stopniu. Na początku wojny – to prawda – gwałtownie podrożała, ale potem wróciła do swojego poziomu. Teraz wykres jest już nad krzywą – ale niewiele.

Duże zmiany! Nowe obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Sprawdzą to już na kolejnym przeglądzie

Zobaczcie też jak w kontekście do wzrostów cen ropy wygląda krzywa wzrostu cen diesla. Te krzywe powinny być identyczne… ale ta dotycząca diesla sięga o wiele wyżej. W przypadku pomarańczowej krzywej, wykres w ani jednym momencie nie jest ponad nią – aż do wybuchu wojny. A co to nam mówi? To mówi nam, że ropa drożała od dawna, bardzo dawno przed wybuchem wojny. A ceny paliw są aktualnie nieadekwatne… do niczego. Oderwały się – żyją swoim życiem. Płacimy za paliwo o wiele więcej, niż powinniśmy. I nie rozumiem dlaczego?

Kup teraz – opony w mega promocji!

Wykres pokazuje, że względem wartości początkowej diesel nie powinien podrożeć do wartości 240%… a „ledwie” do 160% – tak samo jak ropa. 3 lipca 2020 roku benzyna PB95 kosztowała w Polsce 4,24 zł zaś olej napędowy 4,21 zł. To oznacza, że w najgorszym wypadku paliwo powinno kosztować teraz w Polsce maksymalnie 6,73 zł w przypadku diesla i 6,78 zł w przypadku benzyny. Na to wskazuje matematyka. Co dzieje się naprawdę… sami widzimy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News