Czy znasz odpowiedź na to pytanie? Jeśli nie, policjant wlepi ci potężny mandat. Lepiej zapamiętać

Czy znasz odpowiedź na to pytanie? Jeśli nie, policjant wlepi ci potężny mandat. Lepiej zapamiętać

Czy znasz odpowiedź na to pytanie? Jeśli nie, policjant wlepi ci potężny mandat. Lepiej zapamiętać

Podaj dalej

Każdy kierowca powinien posiadać podstawową wiedzę na temat swojego samochodu. Nie jest to kwestia dobrego motoryzacyjnego wychowania, czy jakiejś szczególnej motoryzacyjnej wiedzy. To absolutna podstawa, której wymagają przepisy prawa. Jeśli nie będziesz potrafił udzielić odpowiedzi na podstawowe, na ogół proste pytanie, dostaniesz mandat. I niestety, ten mandat może być wysoki.

Policyjna kontrola potrafi być stresująca. Bardzo często nie wiemy, jak się wtedy zachować. Od razu jesteśmy zdenerwowani i wystraszeni, bo nie wiemy, czego chce od nas funkcjonariusz. Boimy się, że zaraz możemy dostać mandat – chociaż jeszcze nie wiemy nawet za co. Kontakt z policją w takich sytuacjach zazwyczaj nie należy do najprzyjemniejszych. Takie sytuacje często później wspominamy i zazwyczaj nie wypowiadamy się o nich w żaden pozytywny sposób. Wystarczy nie znać odpowiedzi na jedno pytanie…

wyposażenie obowiązkowe samochód pytanie mandat policja tablice rejestracyjne gaśnica trójkąt ostrzegawczy
Freepik

Bo przecież policjant nie musi zatrzymać nas z jakiegoś konkretnego powodu, prawda? To nie jest tak, że zostaniemy zatrzymani dopiero, kiedy na przykład przekroczymy prędkość, nie ustąpimy pierwszeństwa pieszemu, nie zatrzymamy się na znaku stopu albo przejedziemy na czerwonym świetle. Może dojść przecież do rutynowej kontroli. I w jej trakcie funkcjonariusz policji może zadać nam różnego rodzaju pytania. Art. 129. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi wprost, że obowiązkiem policji jest m.in. czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach.

Wystarczyła jedna kontrola drogowa policji. Od razu stracił prawo jazdy. Za co? Jak tego uniknąć?

W ramach tegoż właśnie przepisu policjant może zatrzymywać nas do kontroli. Może wtedy sprawdzić dane o pojeździe, o kierowcy, a także wykonać badanie trzeźwości. Naturalnie może też zadawać odnośnie tego różnego rodzaju pytania. Na ogół pytania te są proste, banalne, oczywiste. Ale… nie zawsze tak jest. No, przynajmniej nie dla wszystkich. I jeśli na takie podstawowe pytania odpowiedzi nie znasz, narażasz się na wysoki mandat. Lepiej zawsze mieć to pod kontrolą.

wyposażenie obowiązkowe samochód pytanie mandat policja tablice rejestracyjne gaśnica trójkąt ostrzegawczy
Freepik,/ xb1000

Jaki mandat?

Ust. 2. Pkt. 4 wyżej wymienionego artykułu mówi o tym, że policjant ma prawo do „sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze”. Ma prawo do sprawdzenia wyposażenia. Ma prawo do sprawdzenia chociażby obowiązkowego wyposażenia samochodu. W naszym kraju to obowiązkowe wyposażenie to tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. I w jaki sposób policjant ma ustalić, czy posiadasz te elementy? Co do tablic rejestracyjnych, widać to na pierwszy rzut oka…

Popatrz na wycieraczki w swoim samochodzie. Jeśli to zauważysz, grozi ci aż 1500 zł mandatu! Za co?

Natomiast później musi zapytać cię, gdzie znajdują się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Nie może po prostu uwierzyć ci na słowo, że posiadasz tę gaśnicę, albo ten trójkąt ostrzegawczy. Musisz dokładnie wskazać, gdzie one się znajdują. Jeśli policjant nie zobaczy tych przedmiotów, to dla niego jest to równoznaczne z tym, że tych przedmiotów w samochodzie w ogóle nie ma. To może pociągnąć za sobą identyczną sytuację, która może spotkać nas w innych krajach.

Od jutra nowe ceny paliw! Kierowcy nie są na to przygotowani. Po ile będzie diesel i benzyna?

Wystarczy, że do kontroli zatrzyma cię policja na Słowacji. Funkcjonariusz może tam zapytać m.in. o kamizelki odblaskowe, apteczkę, lewarek, czy zestaw kluczy do demontażu koła. Nie udzielisz mu odpowiedzi? Dla niego równoznaczne jest to z tym, że tych elementów nie posiadasz. Za brak gaśnicy w Polsce grozi 500 zł. Mandat dostaniesz też w sytuacji, w której minął już termin ważności posiadanej przez ciebie gaśnicy. W przypadku braku trójkąta ostrzegawczego, wymiar kary jest identyczny. Za brak tablicy rejestracyjnej grozi już 1500 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News