Czy węgiel na kolejną zimę znowu będzie taki drogi? Nowe zasady wywołały poruszenie… Co teraz?

Czy węgiel na kolejną zimę znowu będzie taki drogi? Nowe zasady wywołały poruszenie… Co teraz?

węgiel ceny sklep pgg składy na składach opał cena

Podaj dalej

Wielu Polaków już teraz zadaje sobie pytanie, czy węgiel na kolejną zimę znowu będzie taki drogi? Tak naprawdę odpowiedzi na to pytanie nie zna w tym momencie nikt. Możemy żyć wyłącznie wiarą, nadzieją, że będzie lepiej. Lepiej, to znaczy taniej. 6 marca zostały ogłoszone kolejne zmiany. Nowe zasady kupna węgla wywołały spore poruszenie. Jak to dokładnie interpretować?

Zima powoli dobiega końca. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, a więc zostało do niej zaledwie 12 dni. Oczywiście jeszcze przez pewien czas palenie w piecu będzie konieczne. Węgiel jeszcze będzie potrzebny, bo przecież najpierw „w marcu jak w garncu” a później „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. I w ostatnich latach te powiedzenia nabrały jeszcze większego sensu, bowiem opady śniegu i ujemne temperatury w kwietniu, nie mówiąc o marcu, nie są już niczym nadzwyczajnym.

węgiel ceny sklep pgg składy na składach opał cena
Pixabay

Natomiast umówmy się – największe mrozy tej zimy są już prawdopodobnie za nami. Temperatury rosną i coraz częściej można eksperymentować ze spalaniem węgla. Zmieniać parametry, tryby pracy pieca, i tak dalej. Jedna zima się kończy, ale nauczeni ubiegłorocznymi doświadczeniami już teraz zastanawiamy się nad tym, co będzie przed kolejną zimą. Znowu węgiel będzie tak ciężko dostępny i tak drogi? Znowu trzeba będzie spędzać długie godziny przed komputerami, aby kupić go trochę taniej?

Policja chce ukarać kierowcę po pomiarze prędkości „na oko”? Uratowała go tylko kamerka [WIDEO]

Wiele wskazuje na to, że aż tak źle nie będzie. Przynajmniej tak wydaje się nam w tym momencie, w marcu 2023 roku. Rozumiecie, w czym rzecz – w styczniu 2022 roku nikt nie spodziewał się tego, że w lipcu tego samego roku cena węgla wzrośnie z 800 zł za tonę do 4000 zł za tonę. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, jak zmieni się rynek. Natomiast na ten moment wydaje się, że pozyskiwanie węgla na kolejną zimę będzie o wiele łatwiejsze. To nie znaczy, że będzie tak tanie, jak kiedyś…

węgiel ceny sklep pgg składy na składach opał cena
Pixabay

Węgiel nadal bardzo drogi?

Aktualnie w większych marketach tona węgla, dla przykładu ekogroszku, kosztuje około 2200-2300 zł. Z kolei już na składach ceny spadły do około 2000 zł za tonę. Oczywiście – jeśli weźmiemy pod uwagę to, że kilka miesięcy temu tona węgla kosztowała 4000 zł, to mówimy o zdecydowanej obniżce ceny. Natomiast jeśli  z drugiej strony podkreślimy, że nieco ponad rok temu tona węgla kosztowała 700, czy nawet w porywach 1000 zł, to trzeba podkreślić, że wciąż jest jednak bardzo drogo. Ale jest na pewno lepiej…

Natychmiastowa karma. O jedno wyprzedzanie za daleko. Prawo jazdy straci na długo… [WIDEO]

Oczywiście wciąż zdecydowanie najtańszą opcją będzie kupowanie węgla z kopalni. W sklepie PGG workowany ekogroszek kosztuje aktualnie 1770 zł za tonę, zaś ekogroszek luzem to koszt rzędu 1520 zł za tonę. Załóżmy, że ktoś na zimę potrzebuje 5 ton węgla. Jeszcze w okresie wakacyjnym w ubiegłym roku te 5 ton ekogroszku w sklepie PGG można było kupić za około 4200 zł, bo przecież jeszcze wtedy tona w internecie kosztowała ok. 850 zł. Natomiast przy aktualnych cenach zakup 5 ton to już wydatek rzędu 7600 zł. Tak więc na węgiel trzeba będzie wydać o ponad 3 tysiące złotych więcej.

Kobieta wjeżdża z niewielką prędkością w zakręt… Tymczasem, na drodze dzieją się cuda [WIDEO]

Warto dodać, że kupno tych 5 ton węgla w internecie w sklepie PGG będzie możliwe. Jeszcze do niedawna obowiązywały zasady mówiące o tym, że maksymalnie będzie można kupić ledwie 2 tony węgla. Tymczasem na stronie wita nas komunikat: „Informujemy, że limit zakupu węgla w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej S.A. od poniedziałku 6 marca 2023 r. ulega zwiększeniu do pięciu ton na klienta rocznie dla wszystkich sortymentów włącznie z węglem workowanym”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News