Czy w ziemię uderzy asteroida? Elon Musk ratuje świat – wysyła w kosmos rakietę. Czy to pomoże?

Czy świat wkrótce wyginie? Czeka nas zagłada ludności, której nie da się powstrzymać? Elon Musk nie ma wątpliwości, że dokładnie tak może się stać. Jednocześnie, miliarder chce nasz świat ocalić i ma już pomysł na to, jak to zrobić.

elon musk dart asteroida
Podaj dalej

Elon Musk to jeden z najbogatszych, o ile nie najbogatszy człowiek na ziemi. Podoba mi się jego styl bycia. Musk ciągle w coś inwestuje, ciągle tworzy coś nowego. Tesla, PayPal, czy SpaceX to jego główne dzieła. Ta ostatnia – SpaceX – to agencja kosmiczna, która znów wysyła astronautów na orbitę. Elon to facet, o którym NASA nie śmiała nawet marzyć. Z jego możliwościami możliwe jest wszystko… włącznie z załogowym lotem na Marsa w przyszłości.

elon musk dart asteroida
fot. pixabay

Teraz SpaceX, oczywiście wspólnie z NASA, zrobi coś nowego. Misja DART nie jest doceniana na świecie. Ludzie nie mają chyba do końca pojęcia o czym tu rozmawiamy. Istnieje ryzyko, że w ziemię uderzy asteroida, który zniszczy ludzkość. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Musk chce zapobiec takiemu potencjalnemu wydarzeniu. Jak?

W ramach misji DART Musk wysyła na swojej rakiecie Falcon 9 specjalny statek kosmiczny. Statek doleci za około 10 miesięcy do asteroidy Dimorphos, a następnie w nią uderzy. Asteroida w momencie uderzenia będzie znajdowała się niemal 10 milionów kilometrów od ziemi. W żadnym stopniu nie zagraża, ani nie będzie zagrażała ona ziemi. Natomiast idealnie spisze się jako obiekt doświadczalny.

Wydarzenie bez precedensu

Jak już wspominałem, statek kosmiczny ma uderzyć prosto w asteroidę Dimorphos. Celem tego uderzenia jest zmiana trajektorii lotu asteroidy. Jeśli misja się powiedzie i po uderzeniu, celowej kolizji, asteroida zmieni trajektorię lotu, będzie to wydarzenie bez precedensu. To może oznaczać, że ludzkość będzie kontrolowała asteroidy i w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, będzie w stanie zmienić trajektorię lotu np. właśnie asteroidy w taki sposób, aby ta nie uderzyła w ziemię.

Rakieta Falcon 9 ze statkiem kosmicznym powinna wystartować jutro rano. Czas startu misji przewidziano właśnie na 24 listopada, równo na godzinę 7:20 czasu polskiego. Oczywiście sama walka z asteroidami to nie wszystko. Musk nadal twierdzi, że sposobem na ratunek ludności jest sprawienie, by była ona międzyplanetarna. Według miliardera w przyszłości ziemia stanie się miejscem nie do życia. Według niego musimy mieć na to rozwiązanie – w teorii, możliwość poruszania się między planetami i zaludniania ich.

Przeczytaj również