Czy to już czas na to, aby zmienić opony na zimowe? Kierowco, powinieneś to dobrze przemyśleć!

Czy to już czas na to, aby zmienić opony na zimowe? Kierowco, powinieneś to dobrze przemyśleć!

opony zimowe letnie opona kiedy zmienić

Podaj dalej

Czy nadszedł już odpowiedni czas na to, aby zmienić opony na zimowe? No cóż – patrząc na aktualne temperatury, nie jest to wcale takie do końca wykluczone. Jaka jest najważniejsza zasada przy podejmowaniu decyzji?

Kiedy należy zmienić opony na zimowe? To zależy. Zależy w sumie od kilku czynników i każdy z nich jest tak samo ważny. Według wielu osób „zimówki” należy założyć wtedy, kiedy w okolicy spadnie pierwszy śnieg. W praktyce wtedy jest już na to o wiele za późno a decyzję trzeba było podjąć kilka tygodni wcześniej. Jak uniknąć tłumów u wulkanizatora i zmienić opony na czas?

opony zimowe letnie opona kiedy zmienić
fot. pixabay

Zasada jest taka, aby opony zmienić w momencie, w którym temperatury spadają poniżej 7 stopni Celsjusza. Są dwie szkoły mówiące o tym, jak to sprawdzać. Według jednych chodzi o średnią temperaturę dobową. Jeśli taka średnia spada poniżej 7 stopni, zmieniamy opony. Inni zaś twierdzą, że powinno się patrzeć na godziny, w których korzystamy z samochodu. W tym znajduję nieco więcej logiki.

Pora robić zapasy na zimę? Władze opublikowały, co będzie potrzebne na wypadek braku prądu

Samochodu używany zazwyczaj w podobnych godzinach. Powiedzmy, że ktoś codziennie o 5:30 jedzie do pracy i wraca z niej o 14:30. Albo jedzie do pracy o 7:00 i wraca o 17:00. A później zawsze jedzie jeszcze na zakupy – powiedzmy o 20:00. Mniejsza z godzinami. Każdy powinien sobie wytyczyć takie godziny samodzielnie, a następnie sprawdzać, jaka panuje wtedy temperatura. Jeśli średnia z tych godzin wynosi już poniżej 7 stopni Celsjusza, warto rozważyć zmianę opon.

opony zimowe letnie opona kiedy zmienić
fot. pixabay

Czy to już czas?

Oczywiście to nie może być taki „jednorazowy strzał”. Ta temperatura poniżej 7 stopni powinna się utrzymywać dłużej – przez kilka dni. Przez tydzień, może 10 dni – zależy od przekonań. Jeśli mamy już któryś dzień i dobowa średnia temperatura, albo ta temperatura średnia z kluczowych dla nas godzin, nadal wynosi poniżej 7 stopni – to jest czas na zmianę ogumienia. Nie ma na co czekać.

W nadchodzący weekend paliwo poniżej 5 zł? Gdzie można będzie znaleźć takie ceny?

Trzeba o tym pamiętać i podchodzić do tego poważnie. Opona letnia poniżej pewnej bariery traci swoje właściwości. Nawet kiedy jest sucho, świeci słońce, ale temperatura wynosi 4, albo 5 stopni, ta opona będzie gorzej skręcała, gorzej hamowała, prowadzenie będzie o wiele gorsze, niż przy 15, czy 20 stopniach. Nie mówiąc nawet o sytuacji, kiedy temperatura zbliża się do 0 stopni albo nawet spada poniżej tej granicy. Po prostu opona letnia ma takie właściwości, że przestaje wtedy odpowiednio pracować.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News