Czy ta naklejka na samochodzie wciąż jest obowiązkowa? Możesz za nią dostać wysoki mandat

Czy ta naklejka na samochodzie wciąż jest obowiązkowa? Możesz za nią dostać wysoki mandat

obowiazkowe oc za samochod kara dla kierowcow

Podaj dalej

Naklejka na samochodzie zazwyczaj jest formą ekspresji siebie. Chcemy umieścić na aucie jakiś wartościowy przekaz, jakąś wartościową informację. Są też oczywiście naklejki, które mają zupełnie inny charakter – charakter prawny. Do niedawna obowiązkowe były chociażby naklejki na szybę z numerem rejestracyjnym. Ale to nie jedyny taki przypadek. Jak dokładnie wyglądają tutaj przepisy?

Taka naklejka będzie oznaczała mandat!

Naklejka na samochodzie może mieć różny wymiar. Dużo zależy oczywiście od tego, jak rozumiemy słowo naklejka. Dla wielu osób może być to jakaś ozdoba samochodu. Są kierowcy – szczególnie młodsi, którzy na aucie lubią umieścić jakiś charakterystyczny znak. I na stare, rozpadające się BMW naklejają sobie np. naklejkę BMW Motorsport. Z czasem to się zmienia i na aucie pojawia się coś w stylu „Jaś na pokładzie”. Natomiast są też naklejki, które są w pewnym względzie obowiązkowe.

naklejka symbol mandat policja
Pixabay

Do głowy przychodzi nam chociażby naklejka z numerem rejestracyjnym. Ona do pewnego momentu była umieszczana na przedniej szybie, w prawym dolnym rogu. Natomiast od 4 września 2022 roku nie jest ona obowiązkowa. Zresztą, przy rejestrowaniu samochodu nie otrzymamy już w ogóle takiej naklejki. W tym momencie wszystko tak naprawdę zależy od was. Jeśli chcecie, możecie spokojnie odkleić tę naklejkę ze swojej szyby. A jeśli wam się nie chce, to możecie ją sobie zostawić. Absolutna dowolność. Natomiast nie w każdej sytuacji tak jest.

Kiedyś funkcjonowało coś takiego, jak naklejka z symbolem państwa. W naszym przypadku była to naklejka z symbolem „PL”. Od pewnego czasu takich naklejek się już zbyt wielu nie widuje, prawda? Swego czasu pojawiło się spore zamieszanie w związku z tymi naklejkami. Ludzie obawiali się, że podróżując za granicę muszą posiadać taką naklejkę. Służyła ona bowiem do identyfikacji, w którym kraju zarejestrowany jest samochód. Czy takie przepisy wciąż są aktualne? Naklejki są obowiązkowe?

naklejka symbol mandat policja
Pixabay

Czy naklejka jest obowiązkowa?

Pojazd zarejestrowany w Rzeczypospolitej Polskiej, który ma być używany w ruchu międzynarodowym, powinien być oznaczony znakiem z literami „PL””. Tyle mówi nam ustawa Prawo o ruchu drogowym Art. 59. 1. „Pojazd zarejestrowany za granicą uczestniczący w ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinien być oznaczony znakiem określającym państwo, w którym jest zarejestrowany”. Tyle z kolei dowiadujemy się z Art. 59. 2. Co to tak naprawdę oznacza? Naklejka jest obowiązkowa?

Nie. I dokładnie wyjaśnia to Art. 59. 3. „Obowiązek, o którym mowa w ust. 1 i 2, uważa się za spełniony, jeżeli na tablicy rejestracyjnej jest umieszczony znak określający państwo, w którym pojazd został zarejestrowany”. Więc jeśli masz „nowe” rejestracje, to wystarczy. „Nowe”, czyli nie czarne, których na drogach się już prawie nie widuje, a białe z niebieskim paseczkiem z boku. Tam, na tym niebieskim paseczku, jest wyraźny symbol PL. I tyle wystarczy. Nic innego w tej sytuacji nie potrzebujesz.

naklejka symbol mandat policja
Freepik

Więc za co mandat?

Natomiast tak – wciąż za taką naklejkę można dostać mandat. Jak to możliwe? Art. 60. 1. 4) mówi wprost – „Zabrania się umieszczania na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany”. Co to tak naprawdę znaczy? Dotyczy to chociażby sprowadzanych pojazdów. Wyobraźmy sobie, że ktoś sprowadza samochód z Francji. Zdążył go już przerejestrować, ma polskie tablice. Natomiast olał pewien obowiązek i zostawił na samochodzie naklejkę z symbolem „F”. I to jest złamanie tego przepisu. Za taką naklejkę można dostać mandat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News