Czy olej się wkrótce skończy? „Zapasów starczy do połowy kwietnia” - pisze ekspert. Ukraina wstrzymała eksport

Czy olej się wkrótce skończy? „Zapasów starczy do połowy kwietnia” - pisze ekspert. Ukraina wstrzymała eksport

olej ukraina

Podaj dalej

Olej słonecznikowy to produkt, którego w Europie zabraknąć może najprędzej. Ukraina to główny eksporter tego towaru. Trwająca tam wojna sprawiła, że kraj niemal całkowicie wstrzymał dostawy na zachód. Coraz częściej słyszy się o tym, że w sklepach oleju zaczyna brakować.

Olej słonecznikowy to jeden z podstawowych produktów na eksport z Ukrainy. Trafia on do całej Europy. Już w ubiegłym tygodniu mówiło się o tym, że towaru brakuje w niemieckich sklepach. Teraz „WP” zdradza, że produkt w ekspresowym tempie znika z holenderskich sklepów. W artykule czytamy, że Ukraina to największy eksporter oleju słonecznikowego na świecie.

olej ukraina
fot. pixabay

Z holenderskich sklepów znika nie tylko olej, ale też wszystko co z nim bezpośrednio związane. Z artykułu „WP” dowiadujemy się, że zapasów starczy tam do połowy kwietnia. Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że zaczyna brakować kolejnych produktów. Nasz wschodni sąsiad musiał wstrzymać eksport, lub ewentualnie, w najlepszym przypadku, mocno go ograniczyć.

To prawdziwy cios dla Rosji. Ropa, węgiel i gaz z innego źródła – Moskwa z każdym dniem bliżej upadku

Nie ma wątpliwości co do tego, że ten konflikt odczujemy również my. Zresztą, odczuwamy go już teraz. Ceny żywności rosną i będą rosły nadal. Właśnie ze względu na to, co sprowadzaliśmy z Ukrainy, czy Rosji. Drożeją tłuszcze, czy zboża. Co za tym idzie, drożeje olej, masło margaryna, pieczywo, mięso itd. I drożeć będzie wszystko nadal, bo droga jest ropa, gaz, węgiel itd.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News