Co za promocja! Paliwo tańsze o 60 groszy na jednym litrze! Każdy z was może z tego skorzystać

Co za promocja! Paliwo tańsze o 60 groszy na jednym litrze! Każdy z was może z tego skorzystać

ceny paliw paliwo diesel benzyna prognoza cen e-petrol dodatek finansowy pieniądze

Podaj dalej

Paliwo tańsze o nawet 60 groszy na jednym litrze? Czy to jakaś wyjątkowa promocja? Nie – w gruncie rzeczy to cena regularna, obowiązująca na co dzień. Jednak nie każdy może z niej skorzystać. Istnieją pewne konkretne wymagania, pewne konkretne okoliczności, które trzeba spełnić. Oszczędności wydają się bardzo duże. Benzyna i diesel już zdecydowanie poniżej 6 zł za litr? To naprawdę zachęcające.

Paliwo tańsze o 60 groszy na litrze… To promocja?

Czy możliwym jest zatankowanie paliwa o 60 groszy taniej już w ten weekend? Oczywiście, że tak. Istnieje taka możliwość, chociaż nie jest to najłatwiejsze wyzwanie. I może być czasochłonne, chociaż niektórzy mogą to załatwić „przy okazji”. Nie jest to żadnego rodzaju promocja, a po prostu – regularna cena. Cena, która w 2023 roku wydaje się aż nierealnie atrakcyjna. Natomiast takie są fakty – takie ceny funkcjonują i teoretycznie już dzisiaj możesz zatankować swój samochód paliwem tańszym o ponad 60 groszy na jednym litrze.

paliwo ceny paliw diesel benzyna promocja
Freepik

Wystarczy… że wybierasz się aktualnie na wakacje do Chorwacji. Benzyna kosztuje tam aktualnie 5,91 zł, co oznacza, że jest o 61 groszy tańsza, niż w Polsce. Za diesla w kraju ukochanym przez Polaków trzeba zapłacić teraz 5,56 zł. To cena niższa o 54 grosze od tej występującej u nas. Nagle może się okazać, że wakacje w Chorwacji nabierają kolejnego wymiaru – nieco bardziej… biznesowego. Oprócz wypoczynku w pięknym miejscu trochę też zaoszczędzimy. Paliwo o ponad 60 groszy tańsze – to działa na wyobraźnię.

Jeszcze lepszy interes można zrobić wypoczywając akurat w Bułgarii. Jeśli akurat przejeżdżamy przez ten kraj, możemy zatankować benzynę w cenie 5,81 zł za litr. Czyli o 71 groszy taniej, niż w Polsce. To najtańsza benzyna w Europie. Diesel kosztuje tam 5,60 zł, czyli jest o 50 groszy tańszy, niż u nas. Najtańszy diesel w Europie występuje w Chorwacji. Stosunkowo tanie paliwo można spotkać także w Rumunii. Co ciekawe, na podium pod względem ceny diesla jest jeden z naszych sąsiadów – Litwa.

Jak u sąsiada?

Jeśli chodzi o benzynę, to żaden z naszych sąsiadów nie ma paliwa tańszego, niż Polska. Litwa to benzyna droższa o zaledwie 2 grosze. Natomiast już w Słowacji PB95 kosztuje 7,00 zł a w Czechach 7,02 zł. Jeśli wydaje się wam, że to dużo, to dodajmy jeszcze, że w Niemczech za benzynę płaci się aktualnie średnio 8,20 zł. Więc z jednej strony bardzo daleko nam do krajów, gdzie paliwo w Europie jest najtańsze. Ale z drugiej strony daleko nam też do tego, aby powiedzieć, że mamy paliwo najdroższe…

benzyna diesel ceny paliw paliwo promocja
fot. pixabay

W przypadku diesla sytuacja wygląda już nieco inaczej. Wspominałem już o tym, że olej napędowy dosyć tani jest już w Litwie. Litr diesla kosztuje tam 5,69 zł, co oznacza, że jest o 41 groszy tańszy, niż u nas. Taniej, niż my, mają też Czesi – olej napędowy jest tam o 10 groszy tańszy. Pozostali nasi sąsiedzi płacą za diesla więcej. W Słowacji cena ta oscyluje w okolicach 6,51 zł, zaś w Niemczech zatrzymała się na średnim poziomie 7,12 zł. Nie jest wspaniale… ale mogło być o wiele gorzej…

Najdroższe paliwo?

Najdroższą benzynę w Unii Europejskiej znajdziemy aktualnie w Danii, gdzie kosztuje ona 9,02 zł za litr. Na podium pod tym względem są również Norwegia oraz Holandia. Jeśli chodzi o diesla, to najdroższy jest w Szwajcarii, gdzie kosztuje 8,68 zł. Tylko w dwóch innych krajach olej napędowy kosztuje więcej, niż 8 zł za litr – są to Szwecja oraz Finlandia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News