Co?! W Polsce zabraknie alkoholu wysokoprocentowego?! Inne kraje już mają z tym duży problem

Co?! W Polsce zabraknie alkoholu wysokoprocentowego?! Inne kraje już mają z tym duży problem

problem brak alkoholu alkohol gin rum whisky szampan

Podaj dalej

Wyobrażacie sobie taki scenariusz, że w Polsce nagle brakuje alkoholu? Pewnie dla wielu byłby to spory problem. Kto z nas nie lubi sobie umilić wieczora jakimś dobrym drinkiem, czy też szklaneczką whisky? Dlaczego w ogóle pojawiły się takie doniesienia?

Otóż poważny problem z alkoholem wysokoprocentowym mają Hiszpanie. Podłoże tego problemu sprawia, że nie jest to wyłącznie ich wewnętrzny problem a kwestia, która wkrótce może dotyczyć całej Europy. Wiele wskazuje na to, że po brexicie i pandemii część branży doznała takiego szoku, że ciężko jest teraz powrócić do normalności.

problem brak alkoholu alkohol gin rum whisky szampan
fot. pixabay

Głos na ten temat zabrał m.in. dyrektor FEBE, czyli hiszpańskiej organizacji napojów alkoholowych. Według niego stawki przewozu towarów na frachtowcach wzrosły już o ponad 350%. To sprawia, że dostawy rumu z Karaibów stały się niezwykle utrudnione. Według Terremochy podrożały też m.in. korki, szkło, czy tektura na opakowania butelek – przekazuje „Interia”.

fot. pixabay

Rosnące ceny transportu to jedno. Drugie to brexit. Właśnie z Wielkiej Brytanii Hiszpanie importują m.in. whisky i gin. A brexit oznacza m.in. zdecydowanie wydłużone procedury, całą biurokrację, nie mówiąc o odprawach celnych itd. Nie od dzisiaj mówi się o tym, że transport na linii Unia Europejska – Wielka Brytania to w tym momencie prawdziwa droga przez mękę. Kierowcy narzekają – nikt nie chce tam jeździć – wszystko zajmuje kilka razy więcej czasu, niż dotychczas.

Pojawia się też ten sam problem, który dotyczy branży motoryzacyjnej i kryzysu półprzewodników. Doskonale wiemy o tym, jak wygląda obecnie sytuacja w Chinach. Łańcuch produkcyjny, czy też transporotowy jest totalnie zaburzony, co wpływa też m.in. na brak opakowań. W Hiszpanii zaczyna więc brakować rumu, whisky, ginu… ale też szampana, co ma być problemem dla mieszkańców kraju w okresie świąteczno-noworocznym.

problem brak alkoholu alkohol gin rum whisky szampan
fot. pixabay

Sytuacja jest zatem skomplikowana i niewykluczone, że wkrótce inne kraje, również Polska, to odczują. Wszak my też importujemy skądś ten sam rum, czy whisky. Na pocieszenie pozostaje piwo, albo wino. Tych z całą pewnością nie zabraknie…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News