Chcesz rano zeskrobać lód z szyb, bądź odśnieżyć auto? Możesz dostać mandat w wysokości 450 zł

Chcesz rano zeskrobać lód z szyb, bądź odśnieżyć auto? Możesz dostać mandat w wysokości 450 zł

śnieg mróz lód odśnieżanie skrobanie silnik postój mandat policja

Podaj dalej

Wielkimi krokami zbliża się zima. Skrobanie lodu z szyb samochodu, odśnieżanie auta – już się zaczęło, ale to dopiero początek. Jeśli zrobisz to w nieumiejętny sposób, dostaniesz mandat. Jak wysoki?

W minionym tygodniu nad Polską pojawiła się pierwsza poważniejsza fala mrozów. Wkrótce oprócz ujemnych temperatur codziennością staną się też opady śniegu. Nikt z nas tego nie lubi. O poranku trzeba wyjść z domu wcześniej, zeskrobać lód z szyb, odśnieżyć dokładnie samochód. I już w tym momencie można dostać mandat. Nie zrobisz nawet metra.

śnieg mróz lód odśnieżanie skrobanie silnik postój mandat policja
fot. pixabay

Otóż wszystkie te czynności – jak usuwanie lodu, czy odśnieżanie, należy wykonać na wyłączonym silniku. No – chyba, że zajmie wam to mniej, niż 1 minutę. Jeśli zajmie więcej, nie wolno tego robić przy włączonym silniku. A przecież to u nas popularna praktyka. Odpalić auto – niech się grzeje i roztapia śnieg – a my sobie powoli odśnieżamy i skrobiemy.

Nie nosisz odblasków? Policja wlepi ci wysoki mandat. Na drogach pieszy musi być dobrze widoczny

Za samo pozostawienie włączonego auta w obszarze zabudowanym już grozi 100 zł. Kolejne 300 zł możemy dostać za nieumiejętne korzystanie z auta powodujące uciążliwości związane chociażby z nadmierną emisją spalin. Trzeci mandat – 50 zł – za oddalenie się od auta kiedy silnik pracuje. To już 450 zł. I możemy dostać na raz wszystkie te trzy mandaty.

To koniec tarczy antyinflacyjnej! Sasin potwierdził. Diesel wkrótce będzie za ponad 9 zł za litr?!

A to wciąż nic, bo oprócz problemów z policją, niczego wielkiego nie osiągniemy. Każdy doskonale wie o tym, że samochód na postoju się nie nagrzeje. A jeśli tak, to potrwa to naprawdę bardzo długo. O wiele skuteczniejsze jest po prostu odpalenie samochodu i jazda. W trakcie pokonywania kolejnych kilometrów w aucie zrobi się cieplej o wiele szybciej.

Pod żadnym pozorem tego nie rób. Zabiorą ci samochód i już nigdy go nie odzyskasz. Dlaczego?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News