Chcesz coś zjeść, napić się, albo zapalić? Lepiej zatrzymaj samochód – grozi ci wysoki mandat!

Chcesz coś zjeść, napić się, albo zapalić? Lepiej zatrzymaj samochód – grozi ci wysoki mandat!

samochód kierowca jedzenie picie palenie mandat

Podaj dalej

Czy kierowca może ot tak coś zjeść, napić się, albo zapalić papierosa, kiedy prowadzi samochód? Otóż okazuje się, że sprawa jest nieco skomplikowana. Można dostać wysoki mandat. Pytanie tylko, czy słusznie?

Zastanawialiście się kiedyś, czy kierowca może sobie coś zjeść, napić się, czy np. zapalić papierosa kiedy prowadzi samochód? Przepisy w tej kwestii są dosyć jasne… ale zarazem nie do końca logiczne. Można się zastanawiać nad słusznością takich zapisów. No to jak – wolno, czy nie wolno?

samochód kierowca jedzenie picie palenie mandat
fot. pixabay

Art. 63. ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczy przewozów osób. Punkt 5. mówi wprost: „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.”- czytamy na portalu „lexlege.pl”.

Sposób na oszczędności. Zrób to, a twój samochód zacznie mniej palić. Prosty trik na rzadsze tankowanie

A zatem, podsumowując… Jeśli jedziesz sobie z żoną, czy np. ze znajomym, zwykłym, prywatnym samochodem osobowym, bez problemu możesz zjeść, czy zapalić. Chyba, że prowadzisz usługi przewozowe – np. jesteś taksówkarzem. Wtedy tych czynności wykonywać ci nie wolno. Czy ma to sens?

Kup teraz – opony w mega promocji!

Czy to tylko kwestia tego, że kierowcy świadczącemu usługi, czy taksówkarzowi „nie wypada” zjeść, czy zapalić? Pewnie nie. Osoby, które analizują ten przepis, spekulują, że chodzi o bezpieczeństwo. O to, że jedzenie, czy palenie podczas prowadzenia samochodu może rozproszyć kierowcę, który doprowadzi do wypadku. Ale w takim razie… kierowcę samochodu osobowego to już nie rozproszy? Trochę brakuje mi tutaj logiki, no ale cóż…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News