Całe życie robiłeś to źle. Uważaj, policja jest w tym przypadku bezlitosna. Mandat może sięgnąć 5000 zł

Całe życie robiłeś to źle. Uważaj, policja jest w tym przypadku bezlitosna. Mandat może sięgnąć 5000 zł

ceny paliw paliwo zbiorkom oszczędności oszczędzanie pociąg ceny biletów

Podaj dalej

Za co kierowcy najczęściej dostają w Polsce mandat? Wydaje się, że jednym z najczęstszych, o ile nie najczęstszym powodem jest prędkość. A w zasadzie to przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Kierowcy często nie mają pojęcia jak szybko można jechać na danym fragmencie drogi. Policja w tym przypadku jest oczywiście bezlitosna. Mandat może sięgnąć nawet 5000 zł. Lepiej na to uważać.

Dokładnie ten temat wyjaśnia Art. 20. ustawy Prawo o ruchu drogowym, czyli „Prędkości dopuszczalne w ruchu drogowym”. Lepiej sobie to wbić do głowy, zapamiętać raz na zawsze, bo konsekwencje gapiostwa mogą być bardzo kosztowne. Dość powiedzieć, że najwyższy możliwy mandat za przekroczenie prędkości wynosi aktualnie w Polsce 5000 zł. Policja będzie nieugięta. Dlatego lepiej mieć to na uwadze. A najlepiej sobie to zapisać i w razie wątpliwości karteczkę zawsze mieć przy sobie.

policja mandat prędkość dopuszczalna
fot. pixabay

Ustawa informuje nas o tym, że „prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.”. A ten ustęp 2. natychmiast podkreśla, że „prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h” – czytamy w ustawie. I w zasadzie jeśli chodzi o teren zabudowany, to by było na tyle. W strefie zamieszkania 20 km/h, zaś poza nią 50 km/h. Co ważne – bez podziału na godziny. Ten przepis już nie istnieje. Zawsze jest to 50 km/h.

Piesi myślą, że mają pierwszeństwo przed samochodami. Mandat to jest najniższy wymiar kary

Za poza terenem zabudowanym? „W przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t na autostradzie – 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h, na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h, na pozostałych drogach – 90 km/h” – informuje nas ustawa.

policja mandat prędkość dopuszczalna
Pixabay

Warto o tym zapamiętać…

W przypadku samochodów, które nie zostały wymienione powyżej, limity prezentują się następująco. „Na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h, na pozostałych drogach – 70 km/h”. A zatem tutaj jest o wiele mniej zagadek. Dowiadujemy się jeszcze, że „dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu ust. 5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h”.

Będzie można ładować samochody elektryczne tylko w weekend? Rewolucyjna zmiana producenta

Oczywiście zawsze należy patrzeć też na znaki drogowe. Koniec końców przecież nie zawsze na autostradzie można jechać 140 km/h, na drodze ekspresowej 120 km/h a na pozostałych 90 km/h. Równie dobrze na autostradzie może występować fragment, na którym ograniczenie wynosi 110 km/h, a na innej drodze – na przykład – 70 km/h. To znaki ostatecznie decydują o tym, z jaką prędkością możemy jechać na danym odcinku. Jeśli zaś nie ma znaków, wtedy stosujemy się do tych ograniczeń z ustawy.

Polacy organizują niezwykłą akcję! Wszystko po to, aby pomóc ukraińskim dzieciom. Niesamowite!

A co w przypadku pozostałych pojazdów? Jak tutaj wygląda ograniczenie prędkości? W przypadku „ciągnika rolniczego (również z przyczepą) – 30 km/h, pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego – 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym. Dla motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – 40 km/h a dla hulajnogi elektrycznej i urządzenia transportu osobistego – 20 km/h”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News