Branża budowlana w kryzysie. Ceny rosną w szaleńczym tempie. Zapłacimy jeszcze więcej…

Branża budowlana w kryzysie. Ceny rosną w szaleńczym tempie. Zapłacimy jeszcze więcej…

branża budowlana kryzys ceny stal asfalt (3)

Podaj dalej

Branża budowlana ma bardzo poważne problemy. Ceny rosną w zastraszającym tempie. Pojawia się widmo tego, że niektóre firmy upadną, a kontrakty nie zostaną zrealizowane. Z czym są największe kłopoty?

Koszmarne problemy występują m.in. jeśli chodzi o dostępność do stali. Branża budowlana ma przez to potężny problem. Ponad 25% dostaw tego materiału realizowaliśmy z Ukrainy, Rosji, bądź też Białorusi – zaznacza  „Interia”. Ceny stalowych elementów wzrosły o kilkadziesiąt procent. Przykładem podawanym przez „Interię” są kształtowniki, które podrożały o 73% tylko w drugim tygodniu wojny.

branża budowlana kryzys ceny stal asfalt
fot. pixabay

Ogólnie można powiedzieć, że najbardziej na tym wszystkim ucierpią ludzie. Jakikolwiek remont w tych czasach to prawdziwy koszmar. Jeśli ktoś planował, że zrobi sobie remont – przyjmijmy – za 70 tysięcy złotych, to już teraz musi liczyć 150 tysięcy itd. Ale ucierpimy na tym wszyscy – dosłownie. Bo kłopoty będą też z budową nowych dróg.

PILNE: Poznaliśmy średnie ceny paliwa w Polsce. Diesel w górę – wstrząs na rynku LPG – jak to możliwe?

Ceny asfaltu… powiedzieć, że wzrosły, to jak nic nie powiedzieć. „Interia” zaznacza, że jeszcze 22 lutego tona asfaltu kosztowała niecałe 1600 zł. W miniony poniedziałek tona asfaltu kosztowała już… ponad 3700 zł. Wszystko drożeje. I nie troszkę, stopniowo. Drożeje koszmarnie, z każdym tygodniem, z każdym dniem.

PILNE: Duży dodatek do paliwa? To będzie ulga dla kierowców – przyjęcie przepisów to formalność

Jeszcze inna sprawa, to brak pracowników z Ukrainy. Tutaj problemy ma nie tylko branża budowlana, ale też chociażby transport. Słyszy się, że niektóre firmy transportowe dosłownie stanęły. Są przypadki, w których firma zatrudniała 80% kierowców z Ukrainy. Kiedy ci wyjechali walczyć za swój kraj – czy to dobrowolnie, czy po wezwaniu – nagle firma stanęła. Stoją samochody, firma nie realizuje żadnych transportów.

branża budowlana kryzys ceny stal asfalt
fot. pixabay

Wszystko to sprawia, że naprawdę stoimy w obliczu potężnego kryzysu. Ceny – właśnie np. w branży budowlanej – koszmarnie rosły już od początku pandemii. Rosną nieprzerwanie od dwóch lat, a wojna w Ukrainie sprawiła, że rosną jeszcze bardziej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News