Benzyna za 7,26 zł a diesel za 7,49 zł. Gdzie już dzisiaj można za tyle zatankować? To regularna cena

Benzyna za 7,26 zł a diesel za 7,49 zł. Gdzie już dzisiaj można za tyle zatankować? To regularna cena

paliwo ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Paliwo w Polsce jest bez wątpienia jednym z najtańszych w Europie i zdecydowanie najtańszym na terenie Unii Europejskiej. Gdzie benzyna i diesel jest tańsza od naszej? Czy istnieje w ogóle taki kraj?

Portal „e-petrol” udostępnia do wglądu notowania średnich cen paliw na rynkach europejskich. Benzyna 95-oktanowa w Polsce kosztuje aktualnie 7,74 zł za litr – zresztą dokładnie tyle samo, co diesel. Paliwo nieznacznie potaniało względem poprzedniego tygodnia. Jak prezentujemy się na rynku europejskim? Gdzie można zatankować taniej, a gdzie jest drożej? Jak sytuacja ma się u naszych sąsiadów uwzględnionych w rankingu?

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com – ruslan-malysh

Polska ma bezsprzecznie najtańsze paliwo w całej Unii Europejskiej. Nie podlega to absolutnie żadnej dyskusji. W rankingu „e-petrol” wśród krajów europejskich taniej jest jedynie w Turcji. Chociaż zawsze mam co do tej Turcji mieszane odczucia, bo jaki to kraj europejski, skoro 97% jego powierzchni znajduje się na terenie Azji. Tak czy inaczej, w Turcji benzyna kosztuje dziś średnio 7,26 zł zaś diesel 7,49 zł. Warto zauważyć, że aktualnie Polak tankując ze zniżką związaną z jedną z promocji zapłaci mniej za olej napędowy, niż Turek.

Zakaz dojeżdżania do pracy samochodem? Komisja Europejska pracuje nad nowymi przepisami?

Nieco skomplikowana kwestia dotyczy Węgier. Bo przecież tam miejscowi, osoby tankujące samochody na węgierskich blachach, zatankują pojazd za 5,72 zł za litr. To efekt przepisów i ceny maksymalnej. Oczywiście wyłącznie dla Węgrów. Bo ile zapłacą tam obcokrajowcy? Jeśli chodzi o benzynę, to kosztuje ona aż 8,99 zł, zaś jeśli chodzi o diesla, to kosztuje on 9,56 zł. Ot, taki fikołek pokazujący ile realnie kosztuje paliwo… a za ile ktoś może go sprzedawać, bo ma takie widzi mi się.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Gdzie najdrożej?

Oczywiście nasi sąsiedzi płacą za paliwo o wiele więcej. Niemcy to PB95 za 8,84 zł i ON za 9,55 zł. Swoją drogą… jeśli by tutaj uwzględnić poziom płac, to różnica wydaje się śmieszna w porównaniu do Polski. Czesi mają benzynę za 9,33 zł i diesla za 9,41 zł. Słowacy tankują PB95 za 9,32 zł a ON za 9,33 zł. Jeszcze więcej płacą Litwini. Narzekamy na ceny paliw w Polsce ale mimo wszystko miejmy na uwadze to, że mamy najtańsze paliwo w Unii – o wiele tańsze od naszych sąsiadów.

Ruszyły wnioski! Świadczenie 300+ na paliwo od rządu? Na co jeszcze można wykorzystać pieniądze?

Rośnie liczba krajów, w których za benzynę płaci się powyżej 10 zł. Aktualnie w notowaniu jest ich już aż 13, z czego w 5 z nich cena przebiła już pułap 11 zł. Są to kolejno Grecja, Finlandia, Holandia, Dania oraz Norwegia. W kraju ze stolicą w Oslo PB95 kosztuje średnio 11,68 zł. Diesel kosztuje więcej niż 10 zł w 10 krajach. Aż w 6 z nich poziom przekroczył 11 zł. W Danii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii i Norwegii. Znów najdroższa jest Norwegia – poziom 11,54 zł.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Oczywiście, w każdym momencie można to podważyć porównując przy okazji zarobki. Ile zarabia Norweg, Szwajcar, Duńczyk, Szwed, Fin… ile zarabia Niemiec. Jeśli już porównać ile ktoś kupi paliwa za średnie wynagrodzenie… nagle nie jest tak kolorowo. Ja jednak wolałbym zarabiać 3 razy więcej i tankować paliwo droższe o te 2, czy 3 zł. Póki co… pozostaje się cieszyć. Nie jest tak źle, jak u niektórych…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News