Benzyna za 5,68 zł a diesel za 5,69 zł. Takie promocyjne ceny w Polsce! Jak skorzystać z przeceny?

Benzyna za 5,68 zł a diesel za 5,69 zł. Takie promocyjne ceny w Polsce! Jak skorzystać z przeceny?

benzyna diesel ceny paliw vat

Podaj dalej

Benzyna kosztuje aktualnie w Polsce średnio 5,68 zł a diesel 5,69 zł. Tak, dobrze widzicie – to jest aktualny tekst. A zatem – w jaki sposób skorzystać z takiej ceny i w jaki sposób zatankować poniżej 6 zł za litr?

Cena paliwa na stacji to połączenie wielu różnych czynników. Cena paliwa to tylko jedna część. Oprócz niej są wszystkie podatku, jak np. VAT, akcyza, opłata paliwowa, opłata emisyjna, no i oczywiście marża detaliczna stacji – o ile taka występuje, bo w ostatnich miesiącach nie jest to do końca takie oczywiste. A zatem ile kosztują benzyna i diesel – samo paliw, w cenie łącznej paliwa, którą płacimy na stacji?

benzyna diesel ceny paliw vat
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

Jeśli chodzi o benzynę, to samo paliwo stanowi aktualnie 71,5% ceny na stacji – to daje 5,68 zł. Drugi składnik ceny to akcyza, która wynosi 17,8%, czyli przekłada się na 1,41 zł. Trzeci „filar” ceny to VAT, który wynosi 0,59 zł. Opłata paliwowa, emisyjna i marża są marginalne – łącznie wynoszą ledwie 0,26 zł.

Złe wiadomości dla kierowców. Diesel już jest droższy, niż benzyna. Jakie będą ceny paliw w przyszłym tygodniu?

Jeśli zaś chodzi o diesel, to samo paliwo stanowi w tym przypadku 73,2% ceny na stacjach – to przekłada się na 5,69 zł. Swoją drogą tutaj mamy kolejne potwierdzenie, że diesel jest już droższy, od benzyny… Akcyza stanowi 14,2%, co daje 1,10 zł, zaś VAT to średnio 7,3%, co przekłada się na 0,57 zł. Zauważyliście ciekawą zależność?

Kup teraz – opony w mega promocji!

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj paliwa kosztują niemal tyle samo – różnica 1 grosza. VAT też jest niemal identyczny – różnica 2 groszy. Jedynym, co jeszcze w tym tygodniu robiło różnicę, była… akcyza. W przypadku benzyny była o 31 groszy większa. I to odzwierciedlało się na cenach paliw. Mówię w czasie przeszłym, bo w przyszłym tygodniu olej napędowy dobije cenom benzyny na stacjach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News