Benzyna za 5,63 zł a diesel za 6,66 zł! Promocja? Nie – to cena regularna. Jak z tego skorzystać?

Benzyna za 5,63 zł a diesel za 6,66 zł! Promocja? Nie – to cena regularna. Jak z tego skorzystać?

Benzyna za 5,63 zł a diesel za 6,66 zł! Promocja? Nie – to cena regularna. Jak z tego skorzystać?

Podaj dalej

Paliwo w Polsce wciąż jest stosunkowo tanie. Przynajmniej benzyna, bo diesel w ostatnich dniach zaczął koszmarnie drożeć i taki stan rzeczy jeszcze potrwa. Natomiast wciąż – należy to podkreślić – paliwo jest u nas stosunkowo tanie.

Wiem jak to brzmi – stosunkowo tanie. Kiedy benzyna dopiero co zeszła poniżej bariery 7 zł za litr, a diesel nawet nie zszedł poniżej i za kilka dni bliżej będzie mu już do 8 zł, a nie do 7… Gdyby tak sobie porównać aktualne ceny z tymi sprzed dwóch lat, albo nawet sprzed roku, to te aktualne tak czy inaczej wydają się nam abstrakcją. I poniekąd rzeczywiście taką abstrakcją są, ale o tym trochę później.

benzyna diesel paliwo ceny cena paliwa promocja
fot. freepik.com – igterex

W notowaniu „e-petrol” do Europy zaliczana jest również Turcja, chociaż 97% kraju leży na terytorium Azji. I tam aktualnie benzyna kosztuje 5,63 zł a diesel 6,66 zł. Jest to według notowania najtańsze paliwo w Europie. Chociaż jeśli brać pod uwagę kraje leżące w całości na terenie Europy, bądź też kraje Unii Europejskiej, to zdecydowanie najtaniej jest w Polsce. Jak dużą mamy przewagę nad pozostałymi?

Policjant zada ci jedno pytanie. Nie znasz odpowiedzi? Mandat – nie wymigasz się z tego w żaden sposób

Pb95 kosztuje w Polsce średnio 6,56 zł za litr. To prawie o 1 zł więcej, niż w Turcji. Ale z drugiej strony kolejne dwa kraje, czyli Chorwacja i Słowenia, to już ceny w okolicach 7,20 zł. A potem jest już ponad 7,50 zł. I ponad 8 zł… i tak dalej. W przypadku diesla jest podobnie, bo my mamy droższe paliwo od Turcji o 60 groszy, ale z drugiej strony mamy o 60 groszy tańsze, niż Chorwacja i Słowenia, nie mówiąc o innych.

benzyna diesel paliwo ceny cena paliwa promocja
fot. freepik.com – jofreepik

Opłaca się?

No bo właśnie – wystarczy popatrzeć na naszych sąsiadów. Jak już wspominałem, benzyna w Polsce kosztuje 6,56 zł. A Czechach jest to 7,94 zł, na Słowacji 8,36 zł, w Litwie 8,45 zł, w Niemczech 8,48 zł. Diesel w Polsce jest za 7,26 zł, w Czechach za 8,26 zł, na Słowacji za 8,59 zł, w Litwie za 8,64 zł a w Niemczech za 9,56 zł. Więc teraz jedno pytanie – jest drogo, czy może nie aż tak drogo, jakby się nam wydawało?

To już pewne! Przepisy zatwierdzone, ustawa podpisana! Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

A drugie pytanie – czy należy się dziwić temu, że nasi sąsiedzi oblegają nasze stacje paliw? No nie – nie wolno się temu dziwić, absolutnie. Słowak mieszkający niedaleko granicy ma wybór – zatankować benzynę u siebie za 8,36 zł albo podjechać do Polski i zatankować za 6,56 zł. Przy tankowaniu 50 litrów paliwa oszczędza tankując w Polsce 90 zł. Na jednym tankowaniu! A potem pojedzie jeszcze do sklepu, bo tam też jest taniej. Rachunek się zgadza. Niemiec tankując w Polsce 50 litrów diesla ma 115 zł w kieszeni.

PILNE: Diesel nawet o 70 groszy droższy! Czeka nas potężna fala podwyżek cen paliw. Od kiedy?

W pewnym sensie możemy się cieszyć, bo w czterech krajach benzyna jest droższa, niż 10 zł – są to Holandia, Dania, Szwajcaria i Norwegia. W tym ostatnim kraju liczniki wskazują teraz średnio 11,22 zł. Diesel w dwóch krajach kosztuje powyżej 10 zł – w Wielkiej Brytanii oraz Danii – oraz w trzech powyżej 11 zł – w Szwecji, Norwegii oraz Szwajcarii, gdzie litr oleju napędowego kosztuje teraz 11,61 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News