Benzyna za 12,23 zł a diesel za 11,28 zł. To się dzieje już teraz – to aktualne ceny! Jak to możliwe?

Benzyna za 12,23 zł a diesel za 11,28 zł. To się dzieje już teraz – to aktualne ceny! Jak to możliwe?

benzyna diesel lpg ceny paliwo

Podaj dalej

Zastanawialiście się kiedyś które państwo w Europie ma najtańsze paliwo? Gdzie płaci się najmniej za diesel? A gdzie benzyna jest najdroższa? Z odpowiedzią przychodzi niezawodny portal „e-petrol”.

Benzyna kosztuje aktualnie średnio w Polsce 7,95 zł a diesel 7,50 zł. Jak wypadamy na tle europejskim? Bezsprzecznym liderem wszelkich rankingów są Węgry, gdzie ustawowo wprowadzono maksymalną cenę na poziomie 480 forintów. Oznacza to, że oba rodzaje paliwa kosztują tam 5,58 zł za litr. Oczywiście tylko dla Węgrów, bo dla obcokrajowców cena jest już inna.

diesel benzyna paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – shyachlo

A poza Węgrami… najtańsza benzyna jest w Turcji, gdzie kosztuje 6,59 zł. Potem jest Słowenia, Bułgaria oraz Rumunia. Szóste miejsce w tym rankingu zajmuje Polska. Realnie wszyscy wiemy, że w PB95 przekroczyła już barierę 8 zł. Tymczasem w Niemczech jest to 8,93 zł, w Austrii 9,10 zł, we Włoszech 9,24 zł. Nie uważam, aby była to jakaś kolosalna różnica. Czym jest złotówka na litrze… jeśli weźmiemy pod uwagę to, ile zarobi przeciętny Niemiec, Austriak, czy Włoch… a ile Polak.

CO?! Benzyna podrożała o 49 gr, diesel o 37 gr w jeden tydzień! Masakra – co się dzieje na polskich stacjach?

Jeśli chodzi o diesel, to jesteśmy na trzecim miejscu, za Węgrami i Turcją. Większość europejskich liderów to cena z przełomu 8 i 9 zł za litr. Kolejny raz weźmy pod uwagę to, ile za swoją wypłatę paliwa zatankuje Polak, a ile mieszkaniec szeroko rozumianego zachodu. Myślę, że przepaść jest gigantyczna.

Kup teraz – opony w mega promocji!

A gdzie w Europie jest najdrożej? W przypadku benzyny sześć krajów to cena powyżej 10 zł za litr. Najwięcej, bo aż 12,23 zł płacą Norwegowie. W tej szóstce jest też Dania, Finlandia, Holandia, Grecja oraz Szwecja. W przypadku diesla więcej niż 10 zł płaci się w pięciu krajach – Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Szwecji oraz Norwegii. I również tutaj Norwegia ma paliwo najdroższe – 11,28 zł za litr.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News