Benzyna w Polsce powinna kosztować 3,50 zł? Szokujące fakty mówią wszystko o sytuacji na rynku

Czy notowanie cen paliw w Europie wypada dla nas korzystnie? To zależy, jak spojrzeć na temat. Z jednej strony benzyna jest u nas najtańsza, ale z drugiej, powinna być jakieś dwa razy tańsza. Cieszyć się, czy martwić?

benzyna paliwo drogo tanio
Podaj dalej

Benzyna kosztuje w Polsce aktualnie 6,84 zł. Jest zdecydowanie najtańszą w Unii Europejskiej, jedną z najtańszych w Europie. Czyli co – powinniśmy się z tego cieszyć, tak? No właśnie niezupełnie. Można na temat spojrzeć dwojako. Mamy najtaniej – doskonale. Ale w pewnym sensie mamy też najdrożej. I to nie jest przyjemne…

benzyna paliwo drogo tanio
fot. freepik.com – alexuhrin95

Już tłumaczę o co mi chodzi. Jak już wspomniałem, za benzynę płacimy w Polsce 6,84 zł. To dla nas bardzo dużo. Dla przykładu Niemiec w przeliczeniu płaci za litr benzyny 9,12 zł. A najdrożej w Europie ma Duńczyk, który płaci średnio 10,32 zł. Tylko sobie wyobraźcie, gdyby takie ceny były u nas, prawda?

500 zł dla pieszego za telefon w ręce. 1500 zł za złe przejście przez jezdnię. Jeden mandat za drugim

No właśnie nie! Nie wolno tak na to patrzeć. Niemiec płaci za litr benzyny 9,12 zł, ale w przeliczeniu średnio zarabia też jakieś 19 tysięcy złotych. Tak, Duńczyk zapłaci za litr PB95 10,32 zł. Ale przeciętny Duńczyk w miesiąc zarobi grubo ponad 18 tysięcy złotych. Polak za paliwo zapłaci prawie 7 zł, ale zarobi średnio… 6200 zł. Już widzicie różnicę?

Policja wysyła wiadomości SMS. Dostałeś już taką? Czy jest się czego obawiać – co to oznacza?

Przeciętny Polak za średnie polskie wynagrodzenie kupi 906 litrów benzyny. Niemiec kupi już 2083 litry, a Duńczyk 1800 litrów. Co z tego, że teoretycznie mamy najtańsze paliwo… skoro najmniej zarabiamy. To żadne pocieszenie. gdyby popatrzeć realnie, to ta benzyna powinna kosztować w Polsce jakieś 3,50 zł. Wtedy czulibyśmy się tankując tak, jak ten przykładowy Duńczyk, czy Niemiec.

Przeczytaj również