Benzyna w Polsce już za 4,80 zł a diesel za 5,31 zł! Sprawdź gdzie już dziś jest taka promocja!

Benzyna w Polsce już za 4,80 zł a diesel za 5,31 zł! Sprawdź gdzie już dziś jest taka promocja!

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo paliwa brak

Podaj dalej

Benzyna kosztuje aktualnie w Polsce 4,80 zł a diesel 5,31 zł. Spytacie jak to jest możliwe? Gdzie można znaleźć taką promocję? Gdzie obowiązują takie ceny? Odpowiedź jest bardzo prosta. Też jesteś ciekawy?

Według notowania portalu „e-petrol” w minioną środę benzyna kosztowała w Polsce średnio 7,19 zł a diesel średnio 7,45 zł. Za litr LPG płaciliśmy średnio 3,31 zł. Oczywiście na przestrzeni tygodnia te ceny jeszcze zmalały i benzyna była już dostępna nawet za 7,01 zł. Być może w niektórych miejscach było nawet taniej – ja zauważyłem osobiście 7,01 zł. Ale nadal piszemy tutaj o cenach powyżej 7 zł. Skąd zatem 5,31 zł, nie mówiąc o 4,80 zł?

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie płacimy na stacjach paliw za samo paliwo. Wydaje się, że dla wszystkich jest to oczywiste, chociaż wciąż wiele osób nie ma o tym pojęcia. Bardzo dużą część tej ceny, którą płacimy, stanowią różnego rodzaju podatki. A zatem – benzyna aktualnie naprawdę kosztuje 4,80 zł. To nie są żadne dane wyssane z palca. 4,80 zł to realna cena paliwa, cena hurtowa w rafinerii.

Wkrótce na polskich stacjach znowu 5,50 zł za litr paliwa? Benzyna i diesel będą mocno tanieć! Oto dlaczego

Ale aż 1,41 zł w cenie, którą płacimy na stacji paliw, stanowi akcyza. To 19,6% ogólnej ceny. 0,53 zł stanowi sam VAT. Podkreślmy, że wciąż mamy obniżkę VAT-u i zamiast stawki 23% mamy stawkę 8%. A zatem w teorii normalny VAT nie wynosiłby teraz w tej cenie 0,53 zł a około 1,65 zł. Więc sam VAT i akcyza aktualnie stanowią bez mała 2 zł. A oprócz tego jest jeszcze opłata paliwowa, opłata emisyjna oraz oczywiście marża detaliczna stacji. Samo paliwo to 4,80 zł… cała reszta stanowi aktualnie ok. 2,39 zł.

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo
fot. freepik.com – shyachlo

Co z innymi rodzajami paliwa?

Jeśli chodzi o diesla, to samo paliwo – cena hurtowa paliwa w rafinerii – to 5,31 zł. Drugą największą wartością jest akcyza, która wynosi 1,10 zł. Tutaj VAT to z kolei 0,55 zł. Opłata paliwowa i emisyjna razem stanowią około 41 groszy. Średnia marża według „e-petrol” to aktualnie 7 groszy na litrze. Należy zauważyć, że podatki stanowią mniejszą część ceny w przypadku diesla – tutaj samo paliwo jest po prostu zdecydowanie droższe.

Od 17 września dostaniesz mandat w wysokości nawet 8500 zł? Kierowcy – musicie na to uważać

W przypadku LPG cena samego autogazu to 2,32 zł. Aż 42 grosze to średnia marża detaliczna stacji. Oznacza to, że średnio z jednego zatankowanego przez ciebie litra LPG, stacja zarabia 42 grosze. Tutaj mniejszą część stanowią akcyza oraz VAT – odpowiednio akcyza stanowi 22 grosze a VAT 25 groszy. Opłata paliwowa w jednym litrze LPG wynosi 0,10 zł, zaś opłata emisyjna – w przeciwieństwie do benzyny i diesla – nie występuje.

To już pewne? Limit alkoholu w Polsce 0,0 promila – pojawi się też specjalne urządzenie w samochodzie?

A zatem, jak widzimy, samo paliwo jest tanie – albo stosunkowo tanie. Niestety, dużą część ceny, którą płacimy, stanowią podatki. Tak skonstruowany jest świat – ciężko cokolwiek w tej kwestii zaradzić.

Źródło: e-petrol

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News