Benzyna kosztuje tam 10 groszy za litr. Diesel 5 groszy. Jakim cudem to jest możliwe? Tak tanio?

Benzyna kosztuje tam 10 groszy za litr. Diesel 5 groszy. Jakim cudem to jest możliwe? Tak tanio?

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Benzyna za 10 groszy, a diesel za 5 groszy? Dokładnie tak – są kraje, w których za paliwo płaci się właśnie tyle. Na tle niektórych Polska wygląda jak kraj, w którym do paliwa dodaje się złota. Skąd takie ceny? Czy i my możemy z nich skorzystać?

Aktualnie zarówno benzyna, jak i diesel, kosztują w Polsce ponad 7 zł za litr. To drogo chociaż często staramy się pocieszać tym, że inni mają drożej. Jeśli chodzi o kraje europejskie, to tańsze paliwo od nas mają dwie nacje – Turcja oraz Węgry. W zdecydowanej większości Europy za paliwo płaci się już ponad 8 zł za litr. Są kraje, gdzie jest to ponad 10 zł – Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, czy Holandia…

benzyna diesel lpg
fot. freepik.com – marketlan

Analizujemy ceny w Europie… znów ten europocentryzm. Zapominamy, że w innych zakątkach świata ludzie też jeżdżą samochodami. Są na świecie kraje, w których litr benzyny kosztuje mniej, niż złotówkę. W Wenezueli jest to 10 groszy, w Libii 14 a w Iranie 24 grosze. W tych samych krajach diesel też jest tańszy, niż 1 zł. I to dużo tańszy. W Iranie kosztuje 5 groszy, Wenezueli 10, a Libii 14.

PILNE: Dopłata do tankowania dla każdego! Możesz dostać jednorazowo nawet 5000 zł, musisz się pospieszyć

Oczywiście każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości sytuacja nie wygląda tak kolorowo, jak się niektórym wydaje. Są to kraje dotknięte wojną, gdzie często na ulicach rządzi wojsko. To wojsko decyduje o tym, czy ktoś zatankuje, czy nie. Paliwa albo nie ma… a jeśli jest, to są konkretne racje. Natomiast jest mnóstwo krajów na świecie, w których wojny nie ma. A paliwo i tak jest tańsze, niż u nas.

benzyna diesel lpg
www.freepik.com

Ale tanio…

W Kazachstanie benzyna kosztuje 2,10 zł za litr, w Katarze 2,56 zł, w Białorusi 3,02 zł, a w Argentynie 4,76 zł. Musimy wymienić tu też Stany Zjednoczone, gdzie litr benzyny kosztuje średnio 5,29 zł. Taniej od nas jest też chociażby w Japonii, Gruzji, Chile, Chinach, Brazylii, czy na Malcie.

Jeszcze w tym tygodniu benzyna droższa, niż diesel. Co się aktualnie dzieje na rynku paliw?

Jeśli chodzi o diesla, moglibyśmy wymienić tu podobne kraje. Ale w przypadku LPG też jest mnóstwo krajów, gdzie jest taniej. Nie powiem tu nawet o Rosji, czy Białorusi. W Gruzji litr gazu kosztuje 2,93 zł. Taniej jest też chociażby w Peru, Mongolii, Paragwaju, Turcji, Chile, Australii, czy też… Litwie. Z jednej strony pocieszamy się więc faktem, że na tle europejskim nie wyglądamy wcale jakoś najgorzej. Natomiast już na tle globalnym… no cóż.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Ale nie przesadzajmy z pesymizmem – wciąż należy podkreślić, że niektórzy mają drożej. W Hongkongu benzyna kosztuje średnio 12,87 zł za litr a diesel 11,77 zł za litr. W Szwecji za gaz płacą 5,99 zł za litr. Jasne – to są wyłącznie ceny paliwa. Teraz musielibyśmy przytoczyć do tego wszystkie zarobki, koszty utrzymania itd. Ale to już temat na inną historię.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News