Benzyna dostępna jest tam za 5,68 zł, diesel za 6,21 zł. Gdzie takie ceny? Jak skorzystać z tej promocji?

Benzyna dostępna jest tam za 5,68 zł, diesel za 6,21 zł. Gdzie takie ceny? Jak skorzystać z tej promocji?

benzyna diesel paliwo ceny cena paliwa promocja

Podaj dalej

Polska wciąż ma zdecydowanie najtańsze paliwo z całej Unii Europejskiej. Benzyna i diesel – jeśli chodzi o Europę – tańsze są tylko w Turcji. Natomiast musimy pamiętać o tym, że 97% Turcji leży na kontynencie azjatyckim, nie europejskim. Mówiąc wprost – mamy najtaniej.

W ubiegłą środę benzyna kosztowała w Polsce średnio 6,86 zł, zaś diesel 7,13 zł. Jak już przed momentem wspominałem, taniej jest tylko w Turcji, gdzie za PB95 płaci się 5,68 zł a za ON 6,21 zł. Jeśli więc ktoś z was wybiera się tam na wakacje i będzie chciał sobie wypożyczyć auto i trochę pozwiedzać – droga otwarta. Za taką wycieczkę akurat po Turcji przez cenę paliwa zapłacicie o wiele mniej, niż w innych miejscach. Turcja równa się tanie paliwo.

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo promocja najtaniej najdrożej tanio drogo
fot. freepik.com – irenemiller

Tuż za nami znajdują się takie kraje, jak Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, czy Rumunia. Mówiąc wprost – nie są to kraje najbogatsze, najbardziej rozwinięte gospodarczo. Nie wiem, czy nasza obecność w ich gronie powinna bardziej cieszyć, czy niepokoić. Ale zostańmy przy wariancie optymistycznym – przecież każdy z nas chce tego, aby paliwo w naszym kraju było jak najtańsze. No i jest – najtańsze w całej Unii Europejskiej.

Co czwarty samochód zniknie z polskich dróg? Masz takie auto? Przepisy je wyeliminują – już od stycznia

Tyle powodów do zadowolenia nie mają jednak nasi sąsiedzi. Chociaż zacznę może od Niemców, którzy za benzynę płacą średnio 8,07 zł zaś za diesel 8,24 zł. W rankingu najtańszych cen paliw Niemcy w obu przypadkach są w pierwszej ósemce. Biorąc pod uwagę ile zarabia przeciętny Niemiec… to chyba zamyka dyskusję. Jasne – oni paliwo mają około złotówkę droższe od nas. Ale zarabiają miesięcznie trzy razy więcej, niż my – albo więcej. Nie ma o czym gadać.

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo promocja najtaniej najdrożej tanio drogo
fot. freepik.com – shyachlo

A reszta?

Czesi to benzyna za 8,47 zł i diesel za 8,62 zł. W Słowacji za benzynę płaci się 8,51 zł, a za diesel 8,66 zł. Rozumiecie to? Czech tankując w Polsce do pełna 40 litrów benzyny zaoszczędzi na tym średnio 64 zł, Słowak około 66 zł. A to dopiero początek, bo później ten Czech i Słowak jadą do polskiego sklepu. Tam wszystko kupią taniej – a że jest taniej i muszą trochę przejechać, to kupują więcej – robią zapasy. Kolejne oszczędności.

Koniec obniżek cen paliw! Od poniedziałku benzyna i diesel będą już droższe? To są złe informacje…

To zjawisko może być na terenach przygranicznych realnym problemem. Sam na takim terenie mieszkam i sam odczuwam tego wpływ podczas codziennego życia. Chcąc zatankować samochód musisz liczyć się z tym, że do dystrybutorów jest kolejka i w tej kolejce połowa aut to zagraniczne rejestracje. W sklepach jest to samo. Na parkingach często połowa aut to zagraniczne „blachy”. A w środku – pustki. Niczego nie ma. Nie tylko cukru, ale i innych produktów.

Tego nikt się nie spodziewał! Wraca normalny VAT – benzyna i diesel za ponad 8 zł? Nie o to chodziło…

Ale wracając do cen paliw, to musimy przejść jeszcze na przeciwny biegun. Należy zaznaczyć, że paliwo globalnie tanieje. Jakiś miesiąc, czy dwa temu, w wielu krajach ceny w przeliczeniu przekraczały 11 zł za litr. Aktualnie jeśli chodzi o benzynę, nie ma takiego kraju, a najdrożej jest w Norwegii, gdzie za litr PB95 płaci się 10,63 zł. Olej napędowy najdroższy jest w Szwajcarii, gdzie kosztuje 11,34 zł, natomiast jest to ewenement ponad skalę, bo na drugim miejscu jest już Wielka Brytania, gdzie za litr diesla płaci się już „tylko” 10,58 zł.

Źródło: e-petrol

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News