Będziesz skazany na transport publiczny? Samochód wkrótce będzie dobrem luksusowym – dla wybranych

Będziesz skazany na transport publiczny? Samochód wkrótce będzie dobrem luksusowym – dla wybranych

samochód zakup samochodu używany używanego stracić pieniądze cofnięty licznik

Podaj dalej

Czy samochód będzie wkrótce dobrem luksusowym, które będzie dostępne wyłącznie dla wybranych? Skoro tak twierdzą przedstawiciele producentów aut, to chyba nie możemy mieć wątpliwości. Nie wiem, czy ktokolwiek chce żyć w takiej motoryzacyjnej przyszłości.

Samochód jako dobro luksusowe, dostępne dla wybranych? „WP” przeprowadziła niedawno wywiad z szefem Grupy Renault, Lucą de Meo. Zatytułowała go – „Szef Renault mówi wprost. Mniej osób będzie stać na auto […]”. W wywiadzie można dowiedzieć się wielu interesujących kwestii. Na przykład tego, że samochody elektryczne nie będą tanieć. De Meo poniekąd wyśmiał taki pomysł, zastanawiając się, dlaczego nowoczesna technologia miałaby kosztować tyle, co stara?

samochód nowy używany ceny
fot. pixabay

No tak, z jednej strony to poniekąd logiczne. Dlaczego nowoczesny teleskop ma kosztować tyle, co taki powstały 50 lat temu? Dlaczego komputery powstałe w 2022 roku mają kosztować tyle, co te powstałe w 2005 roku? Natomiast teraz warto popatrzeć na to z drugiej strony. Nowoczesny teleskop jest o niebo lepszy od tego powstałego 50 lat temu. Nie mówiąc o komputerze. Ten z 2022 roku to technologiczne cacko, na którym możesz zrobić wszystko. Ten z 2005 roku to „szajs”, na którym możesz sobie jedynie odpalić FIFĘ z płytki. Zmieniała się technologia – na lepsze.

Problem jest taki, że w przypadku technologii samochodów to nie są zmiany na lepsze. Technologia wymyślona lata temu i ciągle rozwijana, nadal jest lepsza, niż ta nowa. Ludzie nadal wolą ten przykładowy samochód spalinowy z 2005 roku, niż elektryczny z 2021, czy 2022 roku. W tym przypadku nowa technologia jest ułomna. Ma tyle wad, że skutecznie odstrasza ludzi, co widać po wszelkich wynikach sprzedażowych.

samochód nowy używany ceny
fot. pixabay

Samochód tylko dla wybranych

A czy samochód wkrótce będzie dobrem tylko dla wybranych? Wcale bym się nie zdziwił. Nowe samochody drożeją z każdym rokiem. Jest w nich zbyt wiele zbyt drogiej i niepotrzebnej elektroniki, muszą spełniać zbyt wiele bezsensownych unijnych norm itd. To wszystko prowadzi do tego, że nowe auta są drogie, coraz droższe i drożeć będą nadal. A to nakręca spiralę dalej. Bo jeśli ludzie nie mogą sobie pozwolić na auta nowe, to patrzą na używane.

samochód nowy używany ceny
fot. pixabay

A jeśli rośnie zainteresowanie autami używanymi, to rośnie też ich cena. To normalne prawo rynku. „Money.pl” podaje, że 2022 rok ma być okresem ogromnego wzrostu cen aut używanych. Za powody podaje się chociażby mniejszą dostępność aut, wzrost ich cen i inflację. A jeśli rosną ceny wszystkiego i w każdej postaci… to być może wkrótce trzeba będzie z wybranych dóbr rezygnować. Może wkrótce trzeba będzie się przesiąść na transport publiczny. Nie z wyboru, nie dlatego, że tak chcemy. Tylko dlatego, że nie będzie innej opcji – ludzi nie będzie stać na samochód.

Mam wrażenie, że to są takie motoryzacyjne czasy, w których nikt za bardzo nie chce żyć. Nowe przepisy, regulacje, to wszystko działa in minus. Z tym rynkiem tak ukochanym przez wielu jest coraz gorzej. A niestety – widma poprawy nie widać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News