Będzie nowy dodatek od państwa! Wielu osobom się bardzo spodoba. Ile będzie można dostać?

Będzie nowy dodatek od państwa! Wielu osobom się bardzo spodoba. Ile będzie można dostać?

kara za brak oc

Podaj dalej

Ten nowy dodatek od państwa bez wątpienia wielu osobom bardzo się spodoba. Nie mam wątpliwości co do tego, że Polacy chętnie będą z tego korzystali. Być może nie tak chętnie jak z innych świadczeń – bo tutaj sam zamysł i możliwości są nieco inne – ale na pewno pomysł będzie cieszył się zainteresowaniem. Jak będzie można uzyskać pieniądze i ile? Rusza program pilotażowy.

Nowy dodatek od państwa

O Polakach często mówi się nieco żartobliwie, że są ekspertami od wszystkiego. Z czego to wynika? Jakiekolwiek wydarzenie by się nie odbywało, Polacy zawsze gotowi są przedstawić swoje eksperckie opinie. Nie ważne, czy chodzi o śpiewanie, grę aktorską, politykę, czy sport. Szczególnie jeśli chodzi o to ostatnie, to Polacy są prawdziwymi ekspertami. Siedząc na kanapie przed telewizorem z puszką piwa w ręku pouczają sportowców, którzy trenują dany sport od dziecka. To interesujące, prawda?

dodatek recepta na ruch pieniądze sport aktywność
Freepik/Artur Luczka

Czujemy się upoważnieni, a wręcz zobligowani do tego, aby wyrazić swoją opinię na temat tego, kto i co zrobił źle. Nie byliśmy nigdy na korcie tenisowym i nie trzymaliśmy rakiety w ręce, ale „pouczamy” zawodowców. W piłkę nożną ostatni raz graliśmy w szkole podstawowej, ale krytykujemy piłkarzy i doskonale wiemy, co należałoby zrobić lepiej. Czasami warto poznać jakiś sport trochę lepiej, aby wyrażać na jego temat jakieś opinie. I wydaje się, że właśnie nastała ku temu dosyć ciekawa okazja.

Nowy dodatek od państwa będzie zachęcał Polaków do tego, aby zacząć o siebie dbać, ruszać się oraz zdrowo się odżywiać. Problemem jest niezahamowany dotychczas wzrost nadwagi oraz otyłości, a także niski poziom aktywności fizycznej – czytamy w projekcie rozporządzenia. Dlatego rozpoczyna się pilotażowa wersja programu „Recepta na Ruch”, w ramach której ma się to zmienić. Polacy mają zacząć się ruszać, lepiej odżywiać i o siebie dbać. Oczywiście za pieniądze Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ile można dostać pieniędzy?

Podstawą jest wizyta diagnostyczno-kwalifikacyjna. Podczas takiej wizyty uczestnik programu zostanie zważony, zmierzony a także poddany m.in. badaniu wydolności w celu ustalenia aktualnej kondycji. Na podstawie takiej wizyty otrzymamy własny plan treningowy, zawierający dwa treningi pod okiem fizjoterapeuty a także zalecenia do tego, jakie ćwiczenia wykonywać samodzielnie. Takie treningi mają trwać przez około jedną godzinę dziennie. Oprócz tego w programie mogą znaleźć się też masaże i inne zabiegi.

dodatek recepta na ruch pieniądze sport aktywność
fot. freepik.com – roman-

W bardzo łatwy sposób taki program można by rozszerzyć o sport. Ba – moim zdaniem takie programy powinny być oparte przede wszystkim o sport. Nic tak nie pobudza, jak jakaś forma rywalizacji sportowej. Jasne, można wykonywać jakieś ćwiczenia w domu i uczestniczyć w masażach. Ale nic nie zastąpi aktywności sportowej. Myślę, że taki pomysł spodobałby większej grupie osób i większa grupa osób chciałaby z niego skorzystać. Wydaje się, że w tym programie pilotażowym nie będzie mowy o czymś takim.

Zawsze coś…

Tak, koniec końców zawsze jest to krok w dobrą stronę. Lepsze coś, niż nic. Nie chcemy obudzić się z przysłowiową „ręką w nocniku” za kilka lat i potężnym problemem otyłości. Dlatego należy reagować. Czy rządowy program „Recepta na Ruch” cokolwiek zmieni? Tego nie wiemy – być może… a być może nie. Jak jednak wspominałem na początku – od czegoś trzeba zacząć. Każdy krok w kierunku poprawy sytuacji należy uznać za krok bardzo pozytywny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News