Będzie można ładować samochody elektryczne tylko w weekend? Rewolucyjna zmiana producenta

Będzie można ładować samochody elektryczne tylko w weekend? Rewolucyjna zmiana producenta

samochody elektryczne samochód elektryczny elektryk problemy ładowanie infrastruktura

Podaj dalej

Samochody elektryczne mają swoje zalety, ale też niewątpliwie mają mnóstwo wad. Przeciętny kierowca robi sobie listę za i przeciw… i zazwyczaj wychodzi mu niestety (albo stety), że więcej głosów jednak jest przeciw. Oczywiście kolejni producenci mogą szukać sposobów na to, jak poprawić taki stan rzeczy. Pytanie, czy to cokolwiek zmieni? Trzeba przyznać – pomysł jest… interesujący.

Samochody elektryczne mają kilka wad – nie ma co do tego wątpliwości. Przede wszystkim są bardzo drogie – o wiele droższe, niż ich spalinowe odpowiedniki. Dla dużej części społeczeństwa już to jest sprawa, której nie da się przeskoczyć. Oprócz tego, że są kosmicznie drogie, wymagają też długiego ładowania. O ile jeździsz „wokół trzepaka” niekoniecznie musi to być duży problem. Wtedy po prostu codziennie, czy tam co kilka dni, ładujesz auto w domu i płacisz wysokie rachunki za prąd. Jasne.

bmw seria 7 bundesliga samochód samochody elektryczne ładowanie
fot. pixabay

A co, jeśli nie masz możliwości ładowania samochodu w domu? Albo kiedy jedziesz w dłuższą podróż? Co wtedy? Tak czy inaczej w pewnym momencie będziesz musiał się zatrzymać na ładowanie. Ile to może potrwać? To zależy od rodzaju ładowarki i od posiadanego samochodu, ale w przypadku szybkiej ładowarki powinniśmy naładować auto w czasie gdzieś pomiędzy godziną i dwiema godzinami. A to oznacza, że przez godzinę – do dwóch godzin – musisz siedzieć bezczynnie w aucie?

Ogromna obniżka cen! Benzyna i diesel za 5,80 zł za litr? Te dane wskazują, że to się wydarzy już wkrótce

W gruncie rzeczy… tak. Jasne – możesz wyjść i coś zjeść – dla przykładu. A możesz też po prostu siedzieć w samochodzie i czekać, aż auto się naładuje. I tutaj z propozycją wychodzi BMW. Otóż w nowej serii 7, która oferowana jest w odmianie elektrycznej, pojawi się pewna funkcjonalność. Na postoju – czyli w domyśle podczas ładowania samochodu, albo podczas oczekiwania na swoją kolej na stacji, będzie można zagrać sobie w grę, albo… obejrzeć mecz niemieckiej Bundesligi.

bmw seria 7 bundesliga samochód samochody elektryczne ładowanie
fot. pixabay

Jak to dokładnie wygląda?

Mecze oraz skróty meczów Bundesligi dostępne będą dzięki współpracy BMW z DFL Deutsche Fußball Liga GmbH. Taki pomysł naprawdę może się podobać. Musisz naładować auto – co jest bardzo uciążliwe – ale możesz w tym czasie włączyć sobie mecz. W BMW serii 7 oczywiście nie ma co narzekać na głośniki, więc – nawet na stosunkowo małym panelu obok kierownicy – takie oglądanie meczu może być naprawdę ciekawym doświadczeniem. Nie mam wątpliwości, że pewnie sam bym z tego skorzystał.

Tyle wynosi kara za radio w samochodzie! Lepiej na to uważaj, wielu kierowców się już przekonało

Natomiast ustalmy sobie kilka faktów… Bundesliga nie gra przez cały tydzień. Pierwszy mecz kolejki odbywa się w piątek o godzinie 20:30. To czas, w którym każdy chce siedzieć w domu i rozpoczynać weekend, a nie w aucie na ładowarce. W soboty mecze są o godzinie 15:30 oraz 18:30. W niedzielę o 15:30 i 17:30. I… w zasadzie to tyle. A zatem możemy sobie obejrzeć mecz na żywo wtedy… kiedy najrzadziej jeździmy autem – w weekend. Są też skróty… ale ile można oglądać skróty?

Ludzie nie mają o tym pojęcia. Grozi za to wysoka grzywna… a nawet ograniczenie wolności! Uważaj!

Weźmy pod uwagę jeszcze jedno. Nie każdy musi być akurat fanem Bundesligi. Zacznijmy od tego, że tylko jakaś konkretna część ludzi w ogóle interesuje się piłką nożną. I z tej części… tylko część ludzi interesuje się piłką niemiecką. Ja – dla przykładu – zaliczam się do obu tych grup. Ale już moja żona, rodzice, rodzeństwo, teściowie, dziadkowie, a nawet szwagrzy i szwagierki… nie zaliczają się do żadnej z nich. W pewnym sensie to bardzo fajna, ciekawa funkcjonalność. Ale nie powiedziałbym, że ona w jakimkolwiek stopniu rozwiązuje problem tego… że koniec końców trzeba siedzieć w tym aucie i czekać godzinami, aż w końcu się naładuje i będzie można pojechać dalej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News