Andrzej Duda porównuje Polskę do USA. Jesteśmy taką samą potęgą, jak Amerykanie?

Andrzej Duda porównuje Polskę do USA. Jesteśmy taką samą potęgą, jak Amerykanie?

andrzej duda usa polska

Podaj dalej

Czy Polska to taka sama potęga, jak USA? Te dwa kraje porównał do siebie Andrzej Duda. Prezydent jest właśnie z wizytą w Stanach Zjednoczonych, a ostatnie przemówienie wygłosił w konsulacie RP w Nowym Jorku.

Andrzej Duda w swoim przemówieniu nawiązywał przede wszystkim do ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Prezydent naszego kraju dostrzegł podobieństwa, jeśli chodzi o Polaków i Amerykanów. Zauważył, że Amerykanie podnieśli się po tych atakach, odrodzili – tak samo jak Polacy się podnieśli i m.in. odbudowali Warszawę.

andrzej duda usa polska
fot. pixabay

Według polskiego prezydenta siła ducha w obu krajach jest taka sama. Duda podczas spotkania ze świadkami zamachów oraz policjantami i strażakami stwierdził, że wie jak czują osoby, które straciły swoich bliskich. Sam przeżył podobną traumę po katastrofie smoleńskiej – informuje „Interia”, cytując słowa prezydenta.

Kontrowersyjne porównania?

Komentujący na różnych portalach znów wykorzystali okazję ku temu, aby zdyskredytować polskiego prezydenta. – Mieliśmy Japonię, Irlandię, teraz mamy Amerykę! A następnym razem co będzie? – napisał użytkownik o pseudonimie „Bi”. Prezydent został źle zrozumiany?

andrzej duda usa polska
fot. pixabay

Porównywanie Polski do USA samo w sobie to oczywiście mrzonka. Kolejni komentujący dodawali chociażby, że „nie zauważyli, że my też latamy w kosmos”. Kolejne komentarze nie nadają się do zacytowania. My też przedstawimy wam kilka ciekawych statystyk –tak dla porównania tych dwóch pięknych krajów.

Powierzchnia kraju – USA 9 834 000 km², Polska 312 679 km². To zaledwie 31 razy mniej…
Liczba ludności – USA 328,2 mln, Polska 37,9 mln. To niecałe 9 razy mniej.
Długość autostrad – USA 75 tysięcy km, Polska… 2 tysiące km. Prawie 5 tysięcy km ma tylko jedna, najdłuższa amerykańska autostrada, biegnąca z Bostonu do Seattle.
Liczba samochodów – USA 265 mln, Polska 24 mln. I tak dalej…

fot. pixabay

Co z tymi porównaniami?

Gwarantuję wam, że mógłbym w tym momencie wymienić dziesiąt, albo set takich statystyk, które udowodnią, że porównywanie Polski do USA to raczej mało śmieszny żart. Porównanie zamachów WTC do katastrofy smoleńskiej to też… jakby to powiedzieć, troszeczkę nie ten kaliber. W Nowym Jorku śmierć poniosło wtedy 2977, ponad 6 tysięcy zostało rannych.

Zastanawiam się jednak, czy te wszystkie gromy spadają na naszego prezydenta zasłużenie. Wszak, być może rzeczywiście siłę ducha mamy taką samą… Może w tym sensie rzeczywiście Polacy są równie silni, co Amerykanie – to jest wartość niemierzalna.

Zdjęcie wyróżniające: Wikimedia Commons

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News