Aktualizacja cen paliw. W kolejnych dniach benzyna będzie po 6,20 zł a diesel po 7,30 zł!

Aktualizacja cen paliw. W kolejnych dniach benzyna będzie po 6,20 zł a diesel po 7,30 zł!

benzyna diesel ceny paliw paliwo aktualizacja

Podaj dalej

Na portalu „e-petrol” opublikowano aktualizację średnich cen paliw w polskich rafineriach. Możemy z niej wywnioskować ile w kolejnych dniach powinno kosztować paliwo w naszym kraju. Przynajmniej możemy się o to postarać, bo matematyka często jest wrogiem stacji paliw. Dowiadujemy się, że benzyna i diesel teoretycznie powinny być o wiele tańsze, niż są w rzeczywistości. Dlaczego tak się dzieje?

Po ile będzie benzyna i diesel w kolejnych dniach? Wszyscy zadajemy sobie to samo pytanie. Mamy na uwadze to, że są to prawdopodobnie ostatnie tygodnie z taki „niskimi” cenami paliw. Wiem, wiem doskonale co sobie myślicie. Widzicie na stacjach diesla za ponad 7 zł, a ktoś próbuje wam tłumaczyć, że to ostatni moment z tak niskimi cenami paliw. Natomiast jakkolwiek by na to nie patrzeć – są to wciąż najniższe ceny w całej Unii Europejskiej.

benzyna diesel ceny paliw paliwo aktualizacja
fot. freepik.com – atlascompany

Problem jest taki, że ta sama Unia Europejska zakazała nam przedłużania tarczy antyinflacyjnej. A to oznacza, że prawdopodobnie od nowego roku powróci już stara stawka akcyzy oraz 23-procentowy VAT. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj paliwa podrożeją przez to o ponad złotówkę. Niestety. Natomiast na ten moment wciąż mamy jeszcze 8-procentowy VAT, który pozostanie z nami przez cały grudzień. Ile powinno kosztować paliwo w pierwszym tygodniu ostatniego miesiąca roku?

Promocja tylko do końca roku. Aż 30% zniżki na stacjach! Trzeba płacić kartą oraz mieć tę aplikację

Spróbujmy to wyliczyć. 9 listopada, czyli prawie 3 tygodnie temu, benzyna kosztowała w rafineriach średnio 6023 zł. Aktualnie kosztuje 5608 zł. Tak więc na przestrzeni tych niecałych trzech tygodni benzyna w polskich rafineriach potaniała o 415 zł na jednym metrze sześciennym. Taka obniżka w rafinerii powinna przełożyć się na spadek ceny na stacji paliw o około 42 grosze. Ile kosztowała PB95 9 listopada? 6,62 zł za litr. A to mówi nam, że w kolejnych dniach za benzynę powinniśmy płacić ok. 6,20 zł.

benzyna diesel ceny paliw paliwo aktualizacja
fot. freepik.com – atlascompany

Duże obniżki cen paliw?

Jeśli chodzi o olej napędowy, to tutaj zaobserwowaliśmy jeszcze większe spadki. 9 listopada za diesla w rafineriach płaciło się średnio 7125 zł. Aktualnie ta cena zatrzymała się na 6526 zł za metr sześcienny, co daje spadek na poziomie 599 zł. Tak ogromna różnica powinna realnie przełożyć się na olej napędowy tańszy o około 60 groszy na stacjach. A jeśli 9 listopada diesel na stacjach kosztował 7,91 zł, to w kolejnych dniach bez problemu powinien spaść do poziomu około 7,30 zł.

Apple jedynym producentem? Masz inny sprzęt z innym systemem? Pożegnaj się z nim – to koniec

Nie są to żadne dane wyssane z palca, a prosta matematyka, proporcje. Jeśli ropa naftowa tanieje, to rafinerie mają taniej. Jeśli rafinerie mają taniej i taniej sprzedają paliwo, to taniej powinno być też na stacjach paliw. Dla mnie to proste, oczywiste – jak jeden dodać jeden. Niestety, w rzeczywistości sprawa nie wygląda tak kolorowo. Często o jakichkolwiek obniżkach cen możemy wyłącznie pomarzyć.

Spójrz na swoje prawo jazdy. Jeśli są tam te cztery cyferki, masz problem. Mandat wynosi 500 zł!

To dosyć skomplikowane. Podnieść ceny na stacjach jest bardzo łatwo. Można wywindować ceny paliw w mgnieniu oka i zasłonić się wysokimi cenami w rafineriach, czy drożejącą ropą naftową. Nikomu nie przeszkadza wtedy to, aby podnieść ceny o 20, 30… a nawet 50 groszy na litrze na przestrzeni tygodnia. Ale jeśli ropa jest coraz tańsza, a w rafineriach paliwo tanieje z każdym dniem… wtedy na stacjach ceny dziwnym trafem się utrzymują. Nagle nikt nie czuje potrzeby, aby proporcjonalnie ceny obniżyć. Taka to właśnie sprawiedliwość. Ceny podnieść? Tak, oczywiście! Obniżyć? No nie… niekoniecznie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News