180 km/h po drodze i nie dostaniesz mandatu! Lubisz szybką jazdę? To możliwe – również w Polsce!

180 km/h po drodze i nie dostaniesz mandatu! Lubisz szybką jazdę? To możliwe – również w Polsce!

mandat mandatu prędkość szybka jazda policja

Podaj dalej

Jazda po polskich drogach z prędkością 180 km/h oczywiście jest możliwa. Natomiast czy jest legalna? W większości przypadków nie. Istnieje natomiast możliwość, aby robić to w 100% legalnie i nie dostać żadnego mandatu. Nawet jeśli zobaczy to policja.

Jak uniknąć mandatu jadąc 180 km/h, albo i więcej, po polskich drogach? Ba – nawet jeśli wydarzy się to w terenie zabudowanym. Nie stracisz prawa jazdy, nie dostaniesz nawet grosza mandatu. I nie mówimy tu o takiej sytuacji, w której po prostu policja tego nie zauważy. Policja będzie na miejscu i będzie się wszystkiemu przyglądała. Brzmi to dla was jak bajka? W żadnym wypadku…

mandat mandatu prędkość szybka jazda policja
fot. pixabay

Odpowiedzią są… rajdy samochodowe – nawet te amatorskie! Pierwsze szczeble rajdowej przygody to tzw. super sprinty, czy też KJS-y. Bardzo często trasa takich imprez wytyczona jest na zamkniętym placu, parkingu, czy też drodze przemysłowej. Natomiast zdarzają się imprezy, gdzie organizowany jest też krótki odcinek specjalny po zwykłej drodze.

Lubisz prędkość? Spróbuj

Brać udział w takich imprezach mogą wszyscy. Wystarczy samochód z ważnym ubezpieczeniem i badaniem technicznym oraz podstawowe wyposażenie bezpieczeństwa. Mam tutaj na myśli przede wszystkim kask na głowę. To przy tym pierwszym stopniu rajdowej przygody zazwyczaj wystarczy. Jeśli lubicie prędkość i chcielibyście się sprawdzić, to warto wybrać w tym celu właśnie amatorskie imprezy sportowe i zamknięte, zabezpieczone odcinki specjalne.

mandat mandatu prędkość szybka jazda policja
fot. pixabay

A jeśli już złapiecie bakcyla i będziecie chcieli brać udział w nieco większych imprezach, potrzebne będą drobne inwestycje. Wymagany będzie już nie tylko kask, ale pewnie jakiś podstawowy kombinezon, np. mechanika. Do tego samochód będzie już musiał być wyposażony m.in. w klatkę bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem są bowiem Super KJS-y. I tutaj naprawdę można już się wyszaleć.

Te imprezy są dłuższe, trudniejsze, bardziej wymagające. Natomiast nadal – za stosunkowo niewielką cenę – można sobie poszaleć na drogach w bezpieczny sposób. Mówię stosunkowo niewielką cenę, bo oczywiście wszystko zależy od budżetu. Można bawić się po kosztach – oczywiście. Ale można też inwestować – w opony, zawieszenie, silnik itd.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News