1 stycznia zmieniły się przepisy. Kierowco, kara 7 tysięcy złotych, nawet jeśli nie jeździsz samochodem

1 stycznia zmieniły się przepisy. Kierowco, kara 7 tysięcy złotych, nawet jeśli nie jeździsz samochodem

policja mandat dron prędkość przejście dla pieszych skrzyżowanie

Podaj dalej

1 stycznia 2023 roku w naszym kraju zmieniło się wiele. Zazwyczaj dzieje się tak, że nowe ustawy, czy rozporządzenia wchodzą w życie właśnie z pierwszym dniem nowego roku. Jakie przepisy zmieniły się tym razem? Kierowcy z całą pewnością nie będą z tego zadowoleni. Nawet jeśli nie będą jeździli swoimi samochodami, grozi im aż 7 tysięcy złotych kary. Za co? I dlaczego tak dużo? Co zmieniło się 1 stycznia?

W niedzielę przywitaliśmy nowy rok. Polacy powoli powracają do rzeczywistości – do pracy i obowiązków. 1 stycznia wiele się zmieniło. Pojawiły się nowe przepisy, inne zostały nieco zmodyfikowane. Powróciła też 23-procentowa stawka VAT-u oraz wyższa akcyza na paliwa. Akurat w tym przypadku przeciętny obywatel nie odczuje dużej różnicy na stacjach paliw przez sprytny ruch z obniżeniem marży. Zmieniło się natomiast coś innego. Przepis, który bardzo mocno uderzy w zapominalskich obywateli.

ubezpieczenie oc przerwa kara nowe przepisy
fot. pixabay

Od 1 stycznia 2023 roku w naszym kraju obowiązuje nowa stawka minimalna. Minimalna krajowa wynosi bowiem od teraz 3490 zł. Oznacza to wzrost o 480 zł w stosunku do roku ubiegłego. No tak – dla wielu osób to nic innego, jak powód do zadowolenia. Któż z nas nie chce zarabiać więcej? Oczywiście dla tych zarabiających minimalną krajową to stosunkowo dobra wiadomość. Ale dla pozostałych… niekoniecznie. Ich wynagrodzenie tak czy inaczej się nie zmieni… a minimalna ma wpływ na kilka innych kwestii.

Po ile będzie benzyna i diesel w kolejnych dniach? Kierowcy są w szoku – tego się nie spodziewali

Minimalna krajowa wpływa bowiem m.in. na kwestie związane z ubezpieczeniem OC. Już w 2022 roku wiele się w tym zakresie zmieniło. Chociażby to, że ubezpieczyciel ma wgląd w historię mandatów oraz punktów karnych danego kierowcy. I ta historia może mieć bezpośredni wpływ na wysokość stawki za ubezpieczenie. Wszak ten, kto miał więcej mandatów i więcej punktów karnych, w jakiś sposób musiał częściej łamać prawo. Kierowca często łamiący prawo jeździ w oczywisty sposób bardziej niebezpiecznie. Taka zmiana jest logiczna.

ubezpieczenie oc przerwa kara nowe przepisy
Pixabay

Zmiana od 1 stycznia

Natomiast od minionej niedziel, czyli od 1 stycznia, zmieniła się również kara za przerwę w polisie OC. Jeśli spóźnicie się z przedłużeniem ubezpieczenia, czeka na was wysoka kara. Wyższa, niż jeszcze w ubiegłym roku. I właśnie tutaj fundamentalną rolę odgrywa minimalna krajowa. Otóż za najkrótsze spóźnienie, do 3 dni, zapłacimy już 1400 zł. W przypadku przerwy w OC pomiędzy 4 a 14 dniami kara będzie już wynosiła dokładnie tyle samo, co minimalna krajowa, czyli 3490 zł. Jeśli ktoś z was spóźni się z przedłużeniem OC o ponad 14 dni, zapłaci dwukrotność tej stawki, czyli dokładnie 6980 zł. Bez mała 7 tysięcy złotych!

Od 1 stycznia takie wyprzedzanie jest zakazane? Przepisy mocno zmieniły się w tym zakresie?

To nie koniec złych informacji. 1 lipca minimalna krajowa bowiem wzrasta po raz kolejny – tym razem do 3600 zł. I znowu – dla pracujących na minimalnej krajowej jest to dobra informacja, bo będą zarabiali więcej pieniędzy. Ale dla tych, którzy zanotują przerwę w OC swojego samochodu, to zła informacja. Od 1 lipca najmniejsze spóźnienie będzie już oznaczało 1440 zł. Jeśli przerwa wyniesie od 4 do 14 dni, zapłacimy 3600 zł, zaś za przerwę wynoszącą ponad 14 kara wyniesie 7200 zł.

Kamerka samochodowa zakazana? Nie możesz jej używać – grozi za to bardzo wysoki mandat…

Jak poważny to problem? Okazuje się, że nawet 120 tysięcy kierowców w naszym kraju jeździ bez ważnej polisy OC. Każdy, komu przydarzy się taka sytuacja, dostanie wezwanie do zapłaty kary. Dla całkowitej pewności – lepiej to sprawdzić i zaznaczyć sobie w kalendarzu czerwonym kółkiem. Chyba warto poświęcić te 2 minuty i się upewnić, niż później płacić 7 tysięcy złotych kary, prawda?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News