Kraków jako pierwsze miasto wprowadza strefę czystego transportu

Kraków jako pierwsze miasto wprowadza strefę czystego transportu

Podaj dalej

Jak donosi portal krakow.pl, od jutra w stolicy województwa małopolskiego zacznie obowiązywać tzw. strefa czystego transportu. Na początek testowo, przez pół roku. Jeśli projekt się sprawdzi, będzie wprowadzony na stałe. O co w nim chodzi? Wyjaśniamy poniżej.

Strefa czystego transportu to narzędzie służące do ograniczenia emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych, m.in. pyłów i tlenków azotu, zmniejszania natężenia ruchu samochodowego na obszarze silnie użytkowanym przez pieszych, a także podnoszące ich komfort poruszania się.

grafika: ZIKiT

W środę, 19 grudnia ubiegłego roku radni zdecydowali o wprowadzeniu na obszarze turystycznym kwartału Kazimierz tzw. strefy czystego transportu. Zacznie ona obowiązywać od soboty, 5 stycznia.

Jak informuje oficjalny portal miasta, po wprowadzeniu strefy czystego transportu na Kazimierz prawo wjazdu będą mieli mieszkańcy (swoimi dotychczasowymi pojazdami bez żadnych ograniczeń) oraz przedsiębiorcy (do końca 2025 r. – później musieliby się wyposażyć w samochody niskoemisyjne) i taksówki (bez ograniczeń do końca 2025 r.). Poza nimi wjazd będą miały jedynie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem lub gazem CNG.

Jak z kolei zauważają redaktorzy ze scigacz.pl, po wprowadzeniu strefy, kierowcy poruszający się pojazdami spalinowymi będą musieli w godzinach 9-17 wnosić opłatę za wjazd w wysokości 2,50 zł. Postój w strefie będzie jednak płatny dodatkowo, zgodnie z miejskim cennikiem – za pierwszą godzinę 3 zł, za drugą 3,50 zł, za trzecią 4,10 zł, za czwartą i kolejne 3,00 zł. Jeśli zatem wybierzesz się motocyklem na szybką kawę, na przykład do Kolorów, zapłacisz 5,50 zł zanim jeszcze wejdziesz do lokalu.

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News