Koniec darmowego ładowania elektrycznych aut w Polsce?

Koniec darmowego ładowania elektrycznych aut w Polsce?

Podaj dalej

Firma GreenWay Polska posiadająca największą sieć ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych planuje wprowadzenie opłat za korzystanie z jej infrastruktury.

Pierwsza ładowarka sieci GreenWay została zainstalowana w Polsce w grudniu 2016 r., we wrześniu 2017 r. działało już ponad 30 stacji. Prezes GreenWay Polska Rafał Czyżewski poinformował PAP, że spółka ma zarejestrowanych ok. 1,2 tys. klientów. W tej chwili średnio w miesiącu odbywa się ok. 3-4 tys. ładowań. Szacuje, że w tej chwili w Polsce jest ok. 1,8 tys. samochodów elektrycznych.

Czyżewski poinformował, że system naliczania opłat za korzystanie z infrastruktury GreenWay oparty jest o kilowatogodziny (kWh). Dzięki temu kierowca będzie płacił dokładnie za to, co zużywa i co jest mu potrzebne do poruszania się elektrykiem. Cennik ma zostać wprowadzony 7 maja tego roku. Koszt jednej kWh ustalono na kwotę 1,89 zł w przypadku ładowania prądem stałym i mocą do 50 kW oraz 1,19 zł kWh przy ładowaniu prądu zmiennego z mocą do 22 kW.

Cennik przewiduje też opłatę za minuty przyłączenia do stacji po przekroczeniu pewnego czasu ładowania. Aby móc korzystać z usług ładowania na stacjach GreenWay, niezbędne jest zarejestrowanie się użytkownika w systemie operatora. Jest też możliwość ładowania bez zarejestrowania się, ale wówczas ceny są wyższe: za ładowanie ze stacji szybkiej opłata wyniesie 2,29zł /kWh, a półszybkiej 1,45 zł/ kWh.

Tagi: samochody elektryczne, elektromobilność, GreenWay

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News