Kolejna edycja Volkswagen Golf Cup

Kolejna edycja Volkswagen Golf Cup

Podaj dalej

W najbliższy weekend 19-21 czerwca 25 zawodników biorących udział w serii wyścigowej Volkswagen Golf Cup przystąpi do drugiej tegorocznej rundy cyklu, która zostanie rozegrana na torze Slovakia Ring pod Bratysławą. Obiekt zlokalizowany w miejscowości Orechová Potôň jest dobrze znany wszystkim kierowcom – tam bowiem pod koniec marca tradycyjnie już odbyły się przedsezonowe testy pucharu organizowanego przez firmę Volkswagen Racing Polska. 

_MG_0924

Podczas pierwszej odsłony rozgrywek zwycięstwami podzielili się Marcus Fluch oraz Jeffrey Kruger, a przed wizytą w Słowacji to szwedzki zawodnik przewodzi w punktacji. Weekend na Slovakia Ringu zapowiada się niezwykle emocjonująco, bowiem Volkswagen Golf Cup będzie towarzyszył rundzie Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych (WTCC).

II odsłona tegorocznych zmagań

25 kierowców reprezentujących barwy aż 10 krajów zawita w najbliższy weekend na tor Slovakia Ring – obiekt dobrze znany zawodnikom Volkswagen Golf Cup. Po przedsezonowych testach wszyscy uczestnicy z pewnością wykorzystają wiedzę zdobytą w marcu i zrobią wszystko co w ich mocy, aby stanąć na najwyższym stopniu podium.

Treningi, sesja kwalifikacyjna i wyścigi

Podczas drugiego weekendu sezonu 2015 treningi będą szczególnie ważne, podobnie jak w czasie pierwszej tegorocznej odsłony Volkswagen Golf Cup. Wówczas służyły one jednak większości kierowców do zapoznania się z układem toru i odpowiedniego ustawienia Golfów GTI. Na Słowacji z kolei zawodnicy będą musieli bardzo szybko znaleźć właściwy rytm i dobre tempo wyścigowe, ponieważ po prawie dwumiesięcznej przerwie może to stanowić spore wyzwanie.

Wyścigowy weekend rozpocznie w się już w piątek 19 czerwca od pierwszej półgodzinnej sesji treningowej zaplanowanej na godz. 15:40, natomiast drugi trening rozpocznie się o godz. 18:15. Pół godziny później zawodnicy udadzą się na odpoczynek, bowiem będzie to koniec jazd zaplanowanych na pierwszy dzień II rundy Volkswagen Golf Cup.

Następnego dnia o godz. 8:15 rozegrana zostanie sesja kwalifikacyjna. Jej wyniki ustalą kolejność, w jakiej na starcie do pierwszego wyścigu ustawią się zawodnicy. Drugi najlepszy czas każdego kierowcy z kwalifikacji będzie determinował ustawienie na starcie do drugiego wyścigu. Pierwszy z nich zostanie rozegrany tego samego dnia o godzinie 18:10, natomiast drugie 30-minutowe starcie zaplanowane jest na godzinę 14:50 w niedzielę 21 czerwca.

Na słowackim obiekcie kierowcom Volkswagen Golf Cup towarzyszyć będzie jedna z najbardziej znanych na świecie serii sportów motorowych – Mistrzostwa Świata Samochodów Turystycznych (World Touring Car Championship), w której ściga się m.in.: legenda Rajdowych Mistrzostw Świata, zdobywca 9 tytułów mistrzowskich Sébastien Loeb.

Pełna zdobycz punktowa

Podczas I rundy sezonu 25 zawodników Volkswagen Golf Cup walczyło o połowę punktów – to oznaczało, że zwycięzca mógł dopisać do swojego konta jedynie 25 oczek. Ta zasada obowiązywała tylko podczas inauguracji sezonu, co oznacza, że potencjalny zwycięzca obu wyścigów na Slovakia Ringu wywiezie z Bratysławy komplet 100 punktów. Ostatnie punktowane miejsce, pozycja numer 20, nagradzane będzie nie 1, a 2 punktami.

Push – to – Pass

Tym, co ułatwi zawodnikom wyprzedzanie na słowackim obiekcie i jednocześnie ubarwi rywalizację w drugiej rundzie Volkswagen Golf Cup będzie system Push – to – Pass. Jest to rozwiązanie zastosowane w pucharowych Golfach przygotowanych przez Volkswagen Racing Polska od początku istnienia pucharu. Podczas rundy na torze Slovakia Ring zawodnicy będą mogli zwiększyć moc wyścigowego Golfa o dodatkowe 50 KM (do 310 KM) 19 razy podczas jednego wyścigu. Za każdym razem system Push – to – Pass zwiększy moc auta na 10 sekund, z tym że kolejny „strzał” będzie można wykonać dopiero po upływie kolejnych 10 sekund. W ubiegłym sezonie mogliśmy zaobserwować, że umiejętne wykorzystanie dodatkowej mocy może być kluczowe w walce o zwycięstwo. Na początku sezonu z pewnością w uprzywilejowanej sytuacji są kierowcy, którzy w poprzednim roku mieli okazję nauczyć się sprytnego korzystania z tego rozwiązania. Liczba wyświetlana na bocznych szybach pucharowych samochodów pokazuje ile razy kierowca może jeszcze użyć 50-konnego „dopalacza”. Aktywację układu Push – to – Pass sygnalizuje także niebieska lampka umieszczona za przednią szybą każdego z Golfów GTI.

Znany obiekt pod Bratysławą

Tor Slovakia Ring znajdujący się pod Bratysławą jest dobrze znany wśród kierowców. Do tej pory wszystkie edycje pucharu Golfa gościły na słowackim obiekcie, który zawsze zapewniał wiele emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom. Zbudowany w 2009 roku tor o długości prawie 6 kilometrów przeszedł ostatnio delikatne modyfikacje polegające na zlikwidowaniu wzniesienia sprawiającego trudności nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Oprócz samochodów Volkswagen Golf Cup, słowacki obiekt gościł w swojej historii również zawodników takich serii jak FIA WTCC, FIA GT, czy ADAC GT Masters.

Volkswagen Golf Cup 2015 – 2. runda – harmonogram

Piątek, 19. czerwca

15.40 – 16.10 – Trening 1

18.15 – 18.45 – Trening 2

Sobota, 20. czerwca

8.15 – 8.45 – Sesja kwalifikacyjna

18.10 – 18.50 – Wyścig 1

Niedziela, 21. czerwca

14.50 – 15.40 – Wyścig 2

Wypowiedzi przed II rundą Volkswagen Golf Cup 2015 na torze Slovakia Ring:

Jeffrey Kruger: – Moim głównym celem przed drugą rundą na torze Slovakia Ring jest zdobycie jak największej liczby punktów. Kwalifikacje będą bardzo ważne, ponieważ pozycja startowa do wyścigu może okazać się kluczowa. Ponadto ważne będzie oszczędzanie Push – to – Passów. Podczas dwumiesięcznej przerwy sporo trenowałem zarówno na siłowni, jak i na symulatorze. Byłem też zajęty egzaminami na mojej uczelni, jednak ze względu na drugą rundę Volkswagen Golf Cup będę musiał opuścić dwa egzaminy. Slovakia Ring jest jednym z moich ulubionych obiektów, ponieważ przejechałem tam bardzo dużo okrążeń. Właściwie wydaje mi się, że jest to dla mnie najbardziej znany tor z całego kalendarza Volkswagen Golf Cup. Daje dużo możliwości na walkę koło w koło, której naprawdę nie mogę się doczekać.

Sebastian Arriola: – Pierwsza runda tegorocznego cyklu Volkswagen Golf Cup pokazała, że stawka jest niesamowicie wyrównana. Podczas przerwy bardzo dużo trenowałem, jeździłem także na gokartach i samochodem. Ponadto uczęszczałem na zajęcia razem z moją grupą na studiach zarządzania biznesem. Znam tor Slovakia Ring z przedsezonowych testów i bardzo go polubiłem. Moim celem jest ukończenie obydwu wyścigów w czołowej piątce i już nie mogę doczekać się tego weekendu wyścigowego. Na tym torze na pewno będziemy mieli wspaniałą rywalizację.

Kevin Metzner: – Już nie mogę doczekać się weekendu na torze Slovakia Ring. Z pierwszej rundy Volkswagen Golf Cup wyniosłem bardzo cenne doświadczenie, z którego chciałbym teraz skorzystać i poprawić swoją pozycję. W przerwie między wyścigami starałem się nie wypaść z rytmu i bardzo dużo trenowałem. Na słowackim obiekcie byłem już w swojej karierze trzy razy i bardzo lubię układ tego toru, który daje ogromną frajdę z jazdy.

Gosia Rdest: – Druga runda tegorocznego cyklu Volkswagen Golf Cup odbywa się na jednym z moich ulubionych torów – Slovakia Ringu. Mam dość duże doświadczenie na tym obiekcie, ponieważ przeprowadzaliśmy na nim w przeciągu dwóch lat dwie przedsezonowe sesje testowe, a także brałam udział w zeszłorocznym wyścigu na Słowacji. Nie mogę doczekać się tego weekendu tym bardziej, że jedziemy w towarzystwie tak prestiżowej serii, jaką jest WTCC. Dla wielu zawodników marzeniem jest ścigać się w tym światowym cyklu i nie ukrywam, że dla mnie również. Będzie to dla mnie dodatkowa motywacja. Nie mogę się już doczekać, aby ponownie zasiąść za kierownicą swojego Golfa!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News