ZUS bierze się za kontrole! Może zostać cofnięta wypłata środków!

ZUS bierze się za kontrole! Może zostać cofnięta wypłata środków!

zus dodatek

Podaj dalej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce budzi skrajne emocje. Można powiedzieć, że pomiędzy Polakami, a tą instytucją trwa korespondencyjny pojedynek na to, kto lepiej rozumie przepisy i ugra coś dla siebie. Wiadomo, że ZUS chce rozpocząć kontrole na większą skalę, ponieważ ilość pewnego zjawiska utrzymuje się na wysokim poziomie.

Każdy, kto pracuje na etacie ma prawdo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Popularne „L4” wystawia lekarz i ma dzisiaj ono formę elektroniczną. Na jego podstawie ZUS wypłaca określone świadczenie, aby osoba, która potrzebuje się leczyć, miała środki do życia. Niestety Polacy nadużywają wizyt na zwolnieniu, w związku z tym rozpoczynają się kontrole.

Kto może spodziewać się kontroli?

Jak podaje portal money.pl ZUS dysponuje specjalnym algorytmem, który obserwuje, jak postępujemy ze swoim „L4”. Kontrole mają charakter losowy, jednak istnieje pewna grupa osób, które muszą bardziej uważać na potencjalną wizytę urzędników w miejscu zamieszkania. Okazuje się, że według ZUS-u pod szczególnym nadzorem są osoby, które często przechodzą na zwolnienia lekarskie i dodatkowo są one wystawiane przez różnych lekarzy.

ZUS może cofnąć wypłatę pieniędzy!

Liczba kontroli w pierwszym kwartale 2023 roku wynosiła 117,2 tys. Ich skutkiem jest przede wszystkim cofnięcie wypłaty zasiłków chorobowych. Taką decyzję otrzymało 7,8 tys. osób. Z punktu widzenia osoby na zwolnieniu lekarskim może dojść nie tylko do wstrzymania wypłaty pieniędzy. Istnieje wersja pośrednia i ZUS czasami jedynie obniża wypłacany zasiłek. Kiedy jaka zależność jest brana pod uwagę, to całkiem skomplikowany proces, który trudno tutaj opisać.

dodatek recepta na ruch pieniądze sport aktywność
Pixabay

Jeśli świadomie planujemy przejść na zwolnienie lekarskie przykładowo z powodu stresu w pracy, wypalenia zawodowego lub innych dolegliwości zdrowotnych, warto pamiętać o tym, że istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo kontroli przez urzędników ZUS-u.

źródło: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News