Zobacz, co zwiększa ryzyko wypadku nawet 10-krotnie! Tak robi wielu kierowców!

Zobacz, co zwiększa ryzyko wypadku nawet 10-krotnie! Tak robi wielu kierowców!

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Jazda samochodem wymaga sporego zaangażowania ze strony kierowcy. Niestety żyjemy w świecie wielu rozpraszaczy, które sprawiają, że ryzyko wypadku zwiększa się nawet 10-krotnie!

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że niemal każdy kierowca regularnie poruszający się po drodze ma swoje grzeszki na sumieniu. Jedzenie podczas jazdy, używanie telefonu komórkowego, poprawianie makijażu, nawet oglądanie filmów. Te wszystkie sytuacje dzieją się obok nas, gdy jedziemy samochodem i wiele z nich ma wpływ na wzrost ryzyka na drodze.

Nawet 10% czasu przeznaczamy na coś innego!

Z badań przeprowadzonych między innymi przez UDRIVE wiemy, że nawet 10% czasu spędzonego za kierownicą przeznaczamy na czynności inne, niż prowadzenie samochodu. Takie szacunki dotyczą ludzi, którzy poruszają się po drogach amatorsko. Kierowcy zawodowi  20% całkowitego czasu na prowadzenie pojazdu przeznaczają na obsługę urządzeń elektronicznych, w tym smartfona. Dużo czasu zajmuje również spożywanie posiłków za kierownicą.

kierowca rozmowa telefon
fot. freepik

Pocieszeniem jest to, że w przypadku kierowców zawodowych większość czynności dzieje się, gdy pojazd pracuje na biegu jałowym lub porusza się bardzo wolno. Trudno ocenić, jak te dane wyglądają w przypadku kierowców amatorów. Zapewne spora część czynności dodatkowych dzieje się w chwili przebywania w korku.

Za co czwarty wypadek w Polsce odpowiada telefon?

Z kolei dane zebrane przez Instytut Transportu Samochodowego pokazują, że blisko co czwarty wypadek w Polsce może mieć swoje przyczyny w obsłudze smartfona w czasie jazdy przez kierowcę. Oderwanie wzroku od tego, co dzieje się na jezdni zwiększa dwukrotnie ryzyko kolizji. Aktywne używanie smartfona podnosi to ryzyko dziesięciokrotnie!

Bez winy nie są również coraz mocniej rozbudowane systemy inforozrywki. Ekrany montowane w samochodach pokazują wiele informacji. Dodatkowo ich obsługa jest coraz mocniej skomplikowana. Producenci samochodów rezygnują z fizycznych przycisków i pokręteł na rzecz funkcji ukrytych głęboko w menu. Do ich prawidłowej obsługi, konieczne jest czasami odrywanie wzroku od drogi.

wypadek kolizja ubezpieczenie oc ulga finansowa zniżka obniżka
fot. pixabay

Rozwiązaniem są autonomiczne pojazdy?

Instytut Transportu Samochodowego sugeruje, że samochody autonomiczne mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach. Przede wszystkim dlatego, że gdy pojazd jedzie we wskazane przez kierowcę miejsce, mamy czas na czynności, które w ciągu dnia mają mniejszy priorytet. Bezpieczne wykonanie zaległych telefonów, poprawa wyglądu, czy relaks. Na razie trudno ocenić, kiedy autonomiczne pojazdy pojawią się na drogach. Szacuje się, że będzie to w okolicach 2030 roku.

 

Źródło: Prawo Drogowe

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News