Zmiana obowiązkowego wyposażenia w samochodach? Pierwsze zmiany już są widoczne!

Zmiana obowiązkowego wyposażenia w samochodach? Pierwsze zmiany już są widoczne!

opony zimowe letnie obowiązek wymiany opon mandat

Podaj dalej

Ostatnie dwa lata mogły nas nauczyć, że gdy w jednym państwie Unii Europejskiej pojawiają się zmiany dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu, lada chwila podobne zapisy wchodzą w życie również do Polski. Szczególnie jeśli ustanowione prawo w teorii dotyczy bezpieczeństwa mieszkańców. Jednak, czy tym razem będzie podobnie?

W krajach wspólnoty europejskiej występują zauważalne różnice, które warto znać, jeśli chcemy poruszać się po drogach zgodnie z tamtejszymi przepisami ruchu drogowego. Najwięcej rozbieżności pojawia się w przypadku obowiązkowych opon zimowych. Tutaj w sporej liczbie przypadków już od 1 listopada takie wyposażenie jest koniecznością, a za brak sezonowej zmiany kół grozi mandat. Jednak to nie jest wszystko.

Pandemiczne obostrzenia ciągle obowiązują!

Ostatnie kilka lat pod względem nowych przepisów było czymś wyjątkowym. Większość państw na świecie wprowadziła pandemiczne zakazy i nakazy, które po czasie były kwestionowane przez niektóre środowiska prawnicze. Obecnie wydaje się, że nasze życie wróciło do względnej normy i możemy delikatnie zapomnieć o obowiązku maseczek w miejscach publicznych, czy w swoich samochodach.

lockdown covid dla niezaszczepionych zaszczepieni szczepionka austria
fot. pixabay

Niestety w wielu państwach Unii Europejskiej ciągle istnieją restrykcje, które nakazują ludziom zasłaniać usta i nos. W Niemczech pojawiła się konieczność posiadania maseczek w aucie. W Hiszpanii ciągle konieczne są maseczki w komunikacji miejskiej w taksówkach, a także w placówkach medycznych.

Dlatego przed wyjazdem za granicę warto zapoznać z najnowszymi zapisami, które dotyczą obowiązkowego wyposażenia samochodu. Pod względem opon zimowych, apteczki, a także innych elementów, które mogą być związane z ochroną osobistą.

Zmiana obowiązkowego wyposażenia w samochodach?

Aktualnie wydaje się, że w Polsce podejście do przepisów związanych z oponami zimowymi, środkami ochrony osobistej pozostaje na takim samym poziomie. Wiedza na temat wirusa SARS-CoV-2 jest na innym poziomie, przez co na tę chwilę wydaje się, że wielkie zmiany w życiu społecznym na podobieństwo lockdownów raczej nie wrócą.

W Polsce nie istnieje również prawny obowiązek zakładania opon zimowych w samochodach. Dlatego mimo niekorzystnej aury za oknem i pierwszych opadów śniegu w teorii nie musimy udać się do wulkanizatora na zmianę mieszanki. W tej sytuacji jednak poza literą prawa bardzo ważny jest również zdrowy rozsądek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News