Zimowy płyn do spryskiwaczy pod lupą! Czego warto unikać?

Zimowy płyn do spryskiwaczy to obecnie coraz częściej poszukiwany produkt przez kierowców. Poranne przymrozki powoli zaczną skutecznie wypierać jego letnią wersję. W tej sytuacji warto wiedzieć, jakich marek unikać, jeśli chcemy zadbać o swoje auto.

płyn do spryskiwaczy
Podaj dalej

Oczywiście główne zadanie płynu do spryskiwaczy jest bardzo proste – zrobić wszystko, żeby oczyścić przednią szybę oraz tylną z zabrudzeń. W okresie jesienno-zimowym ilość płynu na drogach, błota i innych zanieczyszczeń mocno wzrasta. Dlatego jakość i skuteczność tej substancji ma kluczowe znaczenie. Zimowy płyn do spryskiwaczy sprawdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie wnioski możemy przeczytać?

Zimowy płyn do spryskiwaczy może być słabej jakości!

Zdarza się, że kierowcy, którzy poszukują do samochodów zimowego płynu do spryskiwaczy, patrzą wyłącznie na jak najniższą cenę. Okazuje się, iż to kryterium może być bardzo zgubne, ponieważ przynajmniej jedna z ogólnodostępnych marek płynów do spryskiwaczy, jest bardzo tania. Jednak mocno odbiega od pozostałych produktów pod względem jakości.

Przywołując słowa prezesa UOKiK dowiadujemy się, że: Letni płyn do spryskiwaczy w mroźne dni nie sprawdza się nie tylko dlatego, że zamarzając, może uszkodzić układ spryskiwaczy, ale również dlatego, że zamiast czyścić szyby, przymarza do nich ograniczając widoczność oraz uszkadzając wycieraczki. Najnowszy raport z naszego cyklu #UOKiKtestuje to dowód na to, że niezbędne są kontrole w tym zakresie, zaś zimowy płyn do spryskiwaczy płynowi nie jest równy. Podczas badań zaobserwowaliśmy różnice pomiędzy właściwościami rzeczywistymi a deklarowanymi przez producenta na etykiecie – tłumaczy Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Jakie wnioski z przeprowadzonej kontroli?

Kontrola zimowego płynu do spryskiwaczy skoncentrowała się na czterech obszarach: objętości netto opakowania, temperaturze krystalizacji, zawartości metanolu oraz funkcjonalności opakowania. I tutaj można stwierdzić małe zaskoczenie, ponieważ na liście badanych produktów znajduje się tylko jeden wyjątek, który wyróżnia się na tle innych produktów.

Zimowy płyn do spryskiwaczy sygnowany marką sieci Auchan, jako jedyny ma wyższą temperaturę krystalizacji od tej deklarowanej na opakowaniu. Płyn krystalizował się przy temperaturze -18,5 stopnia Celsjusza, natomiast opisana na etykiecie wartość to – 22,0 stopnie Celsjusza. Poza tym wszystkie inne kryteria dotyczące bezpieczeństwa użytkowania były spełnione.

Przeczytaj również